reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Roczna informacja dla ubezpieczonego za 2016 r. do 28 lutego

Roczna informacja dla ubezpieczonego za 2016 r. do 28 lutego

Do 28 lutego 2017 r. płatnicy mają obowiązek przekazać swoim ubezpieczonym informację roczną o rozliczonych za nich składkach. W informacji tej należy wykazać dane dotyczące składek rozliczonych w 2016 r., a także informacje o świadczeniach z ubezpieczeń społecznych wypłaconych w tym roku.

Płatnik składek, który w danym roku kalendarzowym rozliczał za swoich zatrudnionych składki na ubezpieczenia społeczne, jest zobowiązany przekazać im roczną informację (ZUS IMIR) z wyszczególnieniem danych zawartych w imiennych raportach rozliczeniowych przesłanych do ZUS za daną osobę. Obowiązku tego płatnicy muszą dopełnić w terminie do 28 lutego następnego roku za rok poprzedni (art. 41 ust. 8 ustawy systemowej).

Roczną informację o naliczonych składkach płatnik jest zobowiązany przekazać ubezpieczonym bez względu na to, czy opłacił za nich należne składki ubezpieczeniowe, czy nie. W informacji tej wykazuje się bowiem składki rozliczone, a nie opłacone.

Roczna informacja dla ubezpieczonego powinna zostać mu przekazana w formie:

  • pisemnej lub
  • elektronicznej – tylko za zgodą ubezpieczonego.

Sporządzając roczną informację można skorzystać z gotowego formularza „Informacja roczna dla osoby ubezpieczonej”, stanowiącego załącznik nr 16b do rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów. Wykorzystanie tego formularza nie jest jednak obligatoryjne, jeżeli informacja będzie spełniała wymagania określone w art. 41 ust. 8 ustawy systemowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak prawidłowo sporządzić roczną informację dla ubezpieczonego za 2016 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama