reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Zaległy urlop wypoczynkowy tylko do końca września

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo, staje się urlopem zaległym. Pracodawca powinien go udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku. Zatem urlopu zaległego za 2013 r. należy udzielić pracownikom maksymalnie do 30 września 2014 r.

Pracodawca powinien udzielać urlopu wypoczynkowego w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy). Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość udzielania urlopu za dany rok do 30 września kolejnego roku.

Wskazówka 1. Urlop zaległy powinien rozpocząć się najpóźniej 30 września

Aby zaległy urlop wypoczynkowy został udzielony w terminie, powinien rozpocząć się przynajmniej 30 września, nawet gdyby termin jego zakończenia przypadał po tej dacie. Pracodawca musi bowiem jedynie udzielić tego urlopu do 30 września (art. 168 Kodeksu pracy).

Pracownikowi pozostało 10 dni urlopu zaległego za 2013 r. 1 września 2014 r. złożył on wniosek o udzielenie mu tego urlopu w terminie od 29 września do 10 października 2014 r. Pracodawca może zaakceptować wniosek pracownika, gdyż urlop zaległy rozpocznie się w ustawowym terminie, a pracownik wykorzysta go w całości.

Pracownik ma do wykorzystania 15 dni urlopu zaległego za 2013 r. 3 września 2014 r. pracownik złożył wniosek o udzielenie 10 dni urlopu w terminie od 22 września do 3 października 2014 r. Pozostałe 5 dni urlopu pracownik chciałby wykorzystać w okresie ferii zimowych. Zgadzając się na prośbę pracownika pracodawca może zostać ukarany mandatem przez Państwową Inspekcję Pracy z uwagi na nieudzielenie urlopu zaległego w ustawowym terminie.

Wskazówka 2. Gdy pracownik odmawia wykorzystania urlopu zaległego, udziel urlopu jednostronnie

Urlop wypoczynkowy może być udzielany na podstawie planu urlopowego lub na podstawie porozumienia z pracownikiem (które zwykle następuje poprzez złożenie pisemnego wniosku urlopowego przez pracownika i jego akceptację przez pracodawcę).

W sytuacji gdy urlopy są udzielane na podstawie planu urlopowego, ostateczna decyzja w zakresie terminu wykorzystania urlopu należy do pracodawcy, co znacznie ułatwia udzielanie pracownikom urlopów zaległych. Wprawdzie pracownicy podczas sporządzania planu urlopów mogą składać wnioski zawierające propozycje terminu wykorzystania urlopu, jednak nie są one wiążące dla pracodawcy. Pracodawca może bowiem w planie urlopowym przewidzieć wykorzystanie przez pracownika urlopu zaległego w terminie innym niż zaproponowany przez pracownika (jeśli realizacja wniosku pracownika byłaby nie do pogodzenia z koniecznością zapewnienia normalnego toku pracy).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Umowy zlecenia 2014 / 2015 – składki ZUS

Pracownik sklepu zwrócił się o udzielenie całego zaległego urlopu wypoczynkowego w sierpniu br. Pracodawca uznał, że z uwagi na konieczność zapewnienia minimalnej obsady w sklepie nie ma możliwości udzielenia zaległego urlopu w tym okresie. Stąd w planie urlopowym zaplanowano pracownikowi urlop na okres od 13 sierpnia do 12 września br. Takie postępowanie pracodawcy było prawidłowe.

Pracodawca może jednostronnie skierować pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy.

Jakub Ziarno

Więcej w artykule: Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego za 2013 r. – 6 ważnych wskazówek

Artykuł omawia zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego. Podpowiada w jakim terminie należy go udzielać oraz jaka jest procedura jednostronnego udzielania takiego urlopu przez pracodawcę. Materiał wskazuje również kiedy ulega przedawnieniu zaległy urlop wypoczynkowy oraz jak liczyć termin przedawnienia.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama