| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Aby wznowić działalność gospodarczą należy złożyć w Urzędzie Miasta formularz formularzu CEIDG-1. Właściciel firmy nie musi o tym informować dodatkowo Urzędu Skarbowego ani ZUS-u, ponieważ urząd miasta lub gminy po otrzymaniu wniosku CEIDG-1 zawierającego informację o wznowieniu działalności gospodarczej przekazuje wszystkie wiadomości do odpowiednich instytucji. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Kiedy złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej

Dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej może być jednocześnie dniem złożenia wniosku. Działalność można też wznowić już po złożeniu wniosku, w dniu wskazanym w w formularzu. Warto pamiętać, że prawo zabrania wznowienia działalności przed złożeniem wniosku.

Co zatem z datą przewidywanego wznowienia działalności wskazaną na formularzu CEIDG-1 w chwili zawieszania firmy? Informacja o przewidywanym terminie wznowienia działalności miała charakter jedynie informacyjny. Data faktycznego wznowienia działalności może być więc zupełnie inna.

Gdy przedsiębiorca przed upływem 24 miesięcy nie zgłosi informacji o wznowieniu, to organ ewidencyjny przysyła wezwanie i wyznacza dodatkowy 30-dniowy termin na zgłoszenie. Jeżeli przedsiębiorca nie wykona tego we wskazanym terminie, to zostanie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej.

Prowadzenie działalności gospodarczej a małżeństwo

Wznowienie działalności gospodarczej, a ZUS

Przedsiębiorca nie musi informować ZUSu o fakcie wznowienia działalności gospodarczej. W przypadku wznowienia firmy w trakcie miesiąca składki społeczne należy opłacać proporcjonalnie – jedynie za okres, w którym firma działała. Natomiast składki na ubezpieczenia zdrowotne nie płaci się jedynie za te miesiące, w których firma była zawieszona. Jeśli więc działalność została wznowiona w trakcie miesiąca, to składkę należy opłacić w pełnej wysokości - dlatego najlepiej jest wznowić działalność od 1 dnia miesiąca.

Za miesiąc, w którym została wznowiona działalność oraz jeśli nie był to pierwszy dzień miesiąca, to również za kolejny miesiąc należy złożyć deklarację ZUS DRA.

Należy pamiętać, że jeśli w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca utracił prawo do preferencyjnych składek, to powinien dokonać odpowiedniego zgłoszenia po wznowieniu funkcjonowania firmy w ZUSie.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Wznowienie działalności gospodarczej, a Urząd Skarbowy

1. Podatek dochodowy

Jeśli w okresie zawieszenia działalności powstał przychód, to zaliczkę na podatek dochodowy należy odprowadzić po wznowieniu działalności.

2. Podatek VAT

Jeśli w czasie, gdy firma była zawieszona podatnik nie składał deklaracji VAT w której wykazywał podatek naliczony związany z ponoszonymi w okresie zawieszenia kosztami stałymi mającymi związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych w czasie, to wówczas powinien złożyć odpowiednie deklaracje VAT po wznowieniu działalności. Będą to jednak zazwyczaj deklaracje złożone po terminie, ponieważ podatek VAT z faktury kosztowej można rozliczyć w deklaracji za okres, w którym otrzymano fakturę lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wówczas do deklaracji złożonej po terminie zalecane jest dołączenie pisma o popełnieniu czynu zabronionego (tak zwany „czynny żal”).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK