| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Fundacja prowadzi działalność zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną. W ramach tej działalności organizuje obozy dla dzieci i młodzieży. Jak należy prawidłowo zaksięgować wpłaty na obóz oraz koszty dotyczące tych wyjazdów, w przypadku gdy:

• opiekunowie dziecka pokrywają 100% kosztów obozu;
• opiekunowie pokrywają tylko część tych kosztów, a resztę płacimy ze środków fundacji.
Pokrywanie kosztów obozu przez opiekunów w pełnej wysokości stanowi przychód z działalności gospodarczej (odpłatnej). Jest to płatność za świadczone przez fundację usługi. Wynik na tej sprzedaży będzie zależał od marży.
Także w sytuacji gdy opiekunowie z jakichś powodów, np. trudnej sytuacji finansowej rodziny i dziecka, płacą za świadczone usługi (za obóz) tylko częściowo, to „w części odpłatnej” świadczone usługi należy rozliczać w ramach działalności gospodarczej i zaliczać je do przychodów ze sprzedaży usług. Przychodów tych nie można zaliczyć do przychodów statutowych, ponieważ powstały one z tytułu odpłatnej działalności fundacji.
Zakładając, że organizowanie obozów dla dzieci i młodzieży stanowi cel statutowy fundacji, częściowe sfinansowanie z jej środków pobytu dziecka na obozie zalicza się do kosztów statutowych.
Ustalenie, w jakiej części koszty dotyczą działalności statutowej, możliwe jest tylko przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji kosztów, tj. ewidencji również na kontach zespołu 5.
 
W naszym przypadku oznacza to konieczność wyodrębnienia kosztów poniesionych w tej części, które obciążają koszty statutowe, tj. części sfinansowanej ze środków fundacji. Wynika to z zasady współmierności kosztów i przychodów: koszty przypadające na część odpłatną podlegają przyporządkowaniu przychodom ze sprzedaży i stanowią koszty działalności gospodarczej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty statutowe ustala się według klucza procentowego. Na przykład gdy część nieodpłatna wynosi 25%, to w tej części wyodrębnia się wszystkie koszty poniesione. Można też stosować inny rozkład kosztów i koszty stanowiące koszty statutowe wykazać na kontach analitycznych. Może to jednak spowodować pewne problemy przy sporządzeniu rachunku wyniku.
 
PRZYKŁAD 1
W obozie uczestniczy 120 dzieci. Uczestnictwo 50 dzieci finansowane jest w 25% ze środków fundacji. Całościowe koszty noclegu wynoszą 60 000 zł, tj. 500 zł/osobę.
50 × 500 zł × 25% = 6250 zł z kosztów noclegu należy zaliczyć do kosztów statutowych.
 
UWAGA!
Koszty pośrednie, tj. koszty ogólne zarządu, rozlicza się odpowiednio na działalność odpłatną i nieodpłatną.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gyöngyvér Takáts
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK