| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Przychód ze sprzedaży i koszt działalności statutowej

Fundacja prowadzi działalność zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną. W ramach tej działalności organizuje obozy dla dzieci i młodzieży. Jak należy prawidłowo zaksięgować wpłaty na obóz oraz koszty dotyczące tych wyjazdów, w przypadku gdy:

• opiekunowie dziecka pokrywają 100% kosztów obozu;
• opiekunowie pokrywają tylko część tych kosztów, a resztę płacimy ze środków fundacji.
Pokrywanie kosztów obozu przez opiekunów w pełnej wysokości stanowi przychód z działalności gospodarczej (odpłatnej). Jest to płatność za świadczone przez fundację usługi. Wynik na tej sprzedaży będzie zależał od marży.
Także w sytuacji gdy opiekunowie z jakichś powodów, np. trudnej sytuacji finansowej rodziny i dziecka, płacą za świadczone usługi (za obóz) tylko częściowo, to „w części odpłatnej” świadczone usługi należy rozliczać w ramach działalności gospodarczej i zaliczać je do przychodów ze sprzedaży usług. Przychodów tych nie można zaliczyć do przychodów statutowych, ponieważ powstały one z tytułu odpłatnej działalności fundacji.
Zakładając, że organizowanie obozów dla dzieci i młodzieży stanowi cel statutowy fundacji, częściowe sfinansowanie z jej środków pobytu dziecka na obozie zalicza się do kosztów statutowych.
Ustalenie, w jakiej części koszty dotyczą działalności statutowej, możliwe jest tylko przy prowadzeniu odpowiedniej ewidencji kosztów, tj. ewidencji również na kontach zespołu 5.
 
W naszym przypadku oznacza to konieczność wyodrębnienia kosztów poniesionych w tej części, które obciążają koszty statutowe, tj. części sfinansowanej ze środków fundacji. Wynika to z zasady współmierności kosztów i przychodów: koszty przypadające na część odpłatną podlegają przyporządkowaniu przychodom ze sprzedaży i stanowią koszty działalności gospodarczej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty statutowe ustala się według klucza procentowego. Na przykład gdy część nieodpłatna wynosi 25%, to w tej części wyodrębnia się wszystkie koszty poniesione. Można też stosować inny rozkład kosztów i koszty stanowiące koszty statutowe wykazać na kontach analitycznych. Może to jednak spowodować pewne problemy przy sporządzeniu rachunku wyniku.
 
PRZYKŁAD 1
W obozie uczestniczy 120 dzieci. Uczestnictwo 50 dzieci finansowane jest w 25% ze środków fundacji. Całościowe koszty noclegu wynoszą 60 000 zł, tj. 500 zł/osobę.
50 × 500 zł × 25% = 6250 zł z kosztów noclegu należy zaliczyć do kosztów statutowych.
 
UWAGA!
Koszty pośrednie, tj. koszty ogólne zarządu, rozlicza się odpowiednio na działalność odpłatną i nieodpłatną.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gyöngyvér Takáts
PODSTAWA PRAWNA:
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK