REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli zmiana nie obejmie np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, podmioty chcące skorzystać z niższej stawki muszą osiągać przychody nie większe niż 1,2 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 5 mln złotych rocznie.

Autopromocja

Warta wskazania jest duża dysproporcja pomiędzy liczbą podmiotów mogących skorzystać z obniżenia podatku, których jest ok. 400 tyś. i firm które nie kwalifikują się do opodatkowania niższą stawką, ponieważ nie spełniają powyższych warunków, głównie z uwagi na fakt, że prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki osobowe), których jest ok. 2 milionów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak duża dysproporcja sprawia, że należy zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach czeka nas fala zmian formy prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców, co ma stanowić sposób na dostosowanie się do nowego prawa i uzyskanie możliwości skorzystania z 15% stawki CIT. Warto na marginesie wskazać, że wielu przedsiębiorców zapowiedziało już podjęcie czynności restrukturyzacyjnych w związku z uchwaleniem innej ustawy zmieniającej prawo regulujące daniny jakimi obciążana jest część firm, czyli podatek handlowy, który może doprowadzić do podziału największych sieci handlowych na mniejsze spółki obejmujące poszczególne sklepy co ma spowodować, że cała sieć będzie zwolniona z nowego podatku. Rozważmy więc, czy w tym przypadku restrukturyzacja może okazać się równie opłacalna.

Po pierwsze prowadzenie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółka akcyjna) oznacza prowadzenie pełnej księgowości, co podwyższa koszty działalności. Należy również zgromadzić kapitał zakładowy w kwocie co najmniej 5 tyś złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, które trzeba porównać z ewentualnymi zyskami z zaoszczędzonego podatku oraz możliwościami zmniejszenia np. składek na ZUS.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Po drugie, prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej wiąże się z konkretnymi korzyściami pozafinansowymi. Na przykład w sp. z o.o. co do zasady wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, co znacznie zmniejsza ryzyko w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Z drugiej jednak strony ograniczenie odpowiedzialności można również uzyskać poprzez rejestrację spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z o.o.

15 proc. CIT narusza zasadę równości


Po trzecie i najważniejsze należy dokładnie ocenić ewentualne korzyści finansowe możliwe do osiągnięcia z uwagi na zmianę formy opodatkowania. Z jednej strony obniżenie stawki podatku z 19 do 15% może obudzić zainteresowanie czynnościami restrukturyzacyjnymi, ale warto pamiętać, że w spółkach kapitałowych, najpierw dochodzi do opodatkowania zysku spółki, a następnie w momencie wypłaty dywidendy, udziałowcy znowu płacą 19% podatek PIT. Choć istnieją sposoby na ominięcie przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania dywidendy to są one kwestionowane przez organy skarbowe i tym samym zamiast skorzystać z mniejszej stawki możemy narazić się na długoletni spór z fiskusem.

Podsumowując należy wskazać, że z uwagi na rachunek zysków i strat dla przedsiębiorstwa związanego z ewentualną zmianą formy prowadzenia działalności w celu spełnienia wymogów przewidzianych przez nowelizację ustawy o CIT, nie przewidujemy znacznego wzrostu działań restrukturyzacyjnych w postaci przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych w spółki kapitałowe. Bardziej prawdopodobny jest podział większych podmiotów opodatkowanych CIT-em wzorem planowanych działań związanych z wprowadzeniem podatku handlowego, tylko, że w tym przypadku podatnicy będą chcieli skorzystać z wprowadzonych zmian a nie starali się ich uniknąć.

15% CIT od 2017 roku - ile małych firm skorzysta z tej stawki?

Należy jednak nadmienić, że Rząd stworzył narzędzie służące ograniczeniu możliwości obejścia przepisów ustawy o CIT i tym samym skorzystania z obniżonej stawki podatku. Nowelizacja zawiera przepisy, które ograniczają skorzystanie z 15% stawki CIT przedsiębiorcom, którzy np. podzielą swój biznes tylko po to aby spełnić kryterium 1,2 mln euro przychodu.

Autor: Piotr Popiel, młodszy Konsultant Podatkowy w Russell Bedford Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

REKLAMA