REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

 ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych
Księga przychodów i rozchodów – większy katalog dowodów księgowych

REKLAMA

REKLAMA

Poszerzenie katalogu dowodów księgowych dokumentujących zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych oraz zwiększenie przychodów, jest wynikiem zmiany obligującej przedsiębiorcę do wyksięgowania faktur nieopłaconych w terminie (zgodnie z terminami wskazanymi ustawą).

Przepisy dokładnie określają jak taki prawidłowo wystawiony dowód księgowy powinien wyglądać.

Autopromocja

Dowód określający zmniejszenie kosztu (zwiększenie przychodu) powinien zawierać:

- datę wystawienia,

- miesiąc, w którym dokonywane jest zmniejszenie,

- dane dokumentu (faktura, rachunek) stanowiącego podstawę do pomniejszenia kosztu lub powiększenia przychodu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- kwotę pomniejszenia lub powiększenia,

- podpis osoby sporządzającej.

Wydatek, który został wyksięgowany, na nowo staje się kosztem w dacie opłacenia. Należy pamiętać, że ponowne księgowanie kosztu powoduje konieczność wystawienia dokumentu księgowego.

Polecamy produkt: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Dokument księgowy wystawiony w takim przypadku, oprócz wymienionych wyżej pozycji, powinien dodatkowo zawierać wskazanie na dowód potwierdzający uregulowanie zobowiązania, o które zostają zwiększone koszty uzyskania przychodu.

Kasa fiskalna a księgowanie przychodów

Zapis dotyczący możliwości księgowania zapisów z kasy fiskalnej na podstawie miesięcznego wydruku, czyli § 20 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z dnia 26 sierpnia 2003 roku budził przed tegoroczną zmianą wiele wątpliwości.

O ile kwestia dokonywania zapisów na podstawie dziennych raportów była jasna, o tyle zapis mówiący o tym, iż „zapisów można dokonać na koniec każdego miesiąca (…) na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych” wzbudzał wątpliwości co do poprawności prowadzenia KPiR. Przepisy z dnia 26 sierpnia 2003 roku obligowały do księgowania zestawienia zgodnie z dokładnym opisem zamieszczonym w Rozporządzeniu.

Nowy zapis wprowadzony Rozporządzeniem z dnia 30 kwietnia 2013 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 551) w brzmieniu: „(…) na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu”, sprawia że kwestia księgowania raportów miesięcznych nie powinna już sprawiać przedsiębiorcy trudności.

Korygowanie w KPiR danych wynikających z raportów powinno odbywać się na podstawie prowadzonych odrębnie ewidencji do kasy fiskalnej. Dla wszelkich zwrotów towarów, uznanych reklamacji czy jakichkolwiek pomyłek powinny być prowadzone szczegółowe ewidencje – sporządzone zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi, które zawiera Rozporządzenie.

Nowelizacja Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) z dnia 30 kwietnia 2013 roku weszła w życie w dniu 11 maja 2013 roku.

Polecamy: Karta podatkowa 2014 - wyższe stawki i nowy wniosek PIT-16

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Remanent na koniec i początek roku

Nieterminowe płatności wpływają również na zmiany w sposobie rozliczenia remanentu (spisu z natury). Wartość spisu zgodnie z brzmieniem §29 ust. 4a zmniejsza się o kwotę, o którą podatnik:

Kwota zmniejszenia nie może być wyższa niż wycena towarów.

Jeśli zaległa faktura została opłacona w trakcie roku i koszty uzyskania przychodów uległy ponownemu zwiększeniu, nie dokonuje się zmniejszenia wartości spisu.

Ustawodawca pierwotnie planował wprowadzenie przepisu działającego również wstecz. W związku z tym, że ten zamiar nie wszedł w życie, zmiana Rozporządzenia nie wpłynie na wyliczanie remanentu początkowego za rok 2013.


Koszty związane z pojazdem niefirmowym

Zmiany wprowadzone kwietniowym Rozporządzeniem znoszą konieczność podawania numeru rejestracyjnego na fakturach dotyczących użytkowania pojazdu niefirmowego. Oznacza to, iż poprawnie rozliczona faktura nie musi już zawierać odniesienia do konkretnego pojazdu i wystarczą dane z faktury pokrywające się z danymi firmowy przedsiębiorcy. Zapisu do KPiR dokonuje się w dalszym ciągu na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków dokonywanego po zakończeniu miesiąca.

Podsumowanie

Z uwagi na rozpiętość zmian przepisów w 2013 r., Rozporządzenie w sprawie prowadzenia KPiR w brzmieniu z sierpnia 2003 r. nie mogło pozostać w tej samej formie. Wprowadzona Rozporządzeniem nowelizacja KPiR rozwiała wątpliwości jakie powstały z początkiem stycznia w sprawie księgowań korekt kosztów, jak również wdrożyła kwietniową zmianę przepisów dotyczącą kas fiskalnych.

Z jednej strony katalog obowiązków przedsiębiorcy został poszerzony, nowe dokumenty księgowe, dodatkowe oznaczenia w remanencie rocznym. Z drugiej strony Rozporządzenie ułatwiło podatnikowi księgowania: od 11 maja 2013 r. przedsiębiorca może już śmiało księgować raporty miesięczne, a nie jak do tej pory zestawienie raportów dobowych; w momencie kiedy na fakturze nie ma numeru rejestracyjnego pojazdu, przedsiębiorca nie musi już występować o korektę.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł powstał na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2013 r. poz. 551).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA