| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy pensja córki może być kosztem

Czy pensja córki może być kosztem

W czasie wakacji chciałabym zatrudnić w swojej firmie córkę na umowę zlecenia. Córka ma 17 lat i jest uczennicą liceum. Jej praca będzie polegała na roznoszeniu ulotek. Czy wynagrodzenie córki może być moim kosztem uzyskania przychodu?

 

 

Nie

Wydatków poniesionych na wynagrodzenie małżonka i małoletniego dziecka przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - w przypadku zatrudnienia przez przedsiębiorcę małoletniego dziecka będą miały zastosowanie przepisy szczególne.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Należy zwrócić uwagę, że użyte w powołanym przepisie pojęcie wartość własnej pracy oznacza wartość wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej przez osoby wskazane w tym przepisie na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy praca ta jest świadczona na podstawie zawartej umowy czy też bezumownie. Przy czym w przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy nie ma znaczenia, czy jest to umowa o pracę, czy umowa cywilnoprawna (np. zlecenia lub o dzieło).

Tak więc wydatków poniesionych na wynagrodzenie małżonka i małoletniego dziecka przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.


Piotr Augustyniak

doradca podatkowy, Hogan & Hartson


PODSTAWA PRAWNA

-  Art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »