| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Czy przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym może skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej

Muszę w Polsce rozliczyć się z dochodów z działalności gospodarczej osiągniętych za granicą. Dwustronna umowa z krajem, w którym osiągnąłem te dochody przewiduje do ich rozliczenia metodę odliczenia proporcjonalnego. W Polsce osiągam dochody z działalności gospodarczej opodatkowane liniową stawką podatku. Czy będę mógł skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Tak.

Z ulgi tzw. abolicyjnej mogą skorzystać nie tylko osoby rozliczające się według skali podatkowej, ale także podatnicy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej 19% liniową stawką podatku.

Począwszy od rozliczenia za 2008 r. polscy rezydenci podatkowi (czyli ci podatnicy, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce), zobowiązani do rozliczenia dochodów z zagranicy z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego, mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Zasady korzystania z tej ulgi precyzuje art. 27g ustawy o PIT.

Ulga ta polega na tym, że podatnicy ci mają prawo odliczyć kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczonego z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją.

Należy pamiętać, że ulga abolicyjna ma zastosowanie do dochodów osiąganych za granicą, kwalifikujących się do ściśle określonych w ustawie źródeł przychodów.

Stosuje się ją więc do dochodów uzyskiwanych:
1) ze źródeł, o których mowa:
- w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (czyli ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy),
- art. 13 ustawy o PIT (czyli z działalności wykonywanej osobiście – np. z działalności artystycznej, literackiej, naukowej itp., z umów zlecenia bądź o dzieło),
- art. 14 ustawy o PIT (czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej
lub
2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Ulgi abolicyjnej nie można zatem zastosować do pozostałych dochodów, np. z odsetek, dywidend, zbycia majątku nieruchomego itp.

Warto zauważyć, że z ulgi abolicyjnej mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy opodatkowujący dochody z działalności gospodarczej stawką liniową na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale także ci, którzy korzystają z opodatkowania tych dochodów ryczałtem ewidencjonowanym. To uprawnienie wynika wprost z art. 13a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy: Jak założyć firmę

Podstawa prawna:

- art. 27g ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK