| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – Gewerbe - związane jest z wieloma formalnościami urzędowymi i wymogami prawnymi. Warto w tej kwestii zaufać ekspertowi, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą – Steuerberaterowi. Tego typu firma pomaga w założeniu działalności, prowadzeniu księgowości czy przygotowaniu rozliczenia rocznego. Zakres usług Steuerberatera (większy niż polskiego doradcy podatkowego) wspiera właścicieli firm oraz gwarantuje im legalne i bezpieczne usługi.

Co wyróżnia Steuerberatera?

1. Steuerberater ponosi pełną odpowiedzialność za prowadzenie Twojej sprawy. W momencie wystąpienia błędu i nałożenia kary pieniężnej, można dochodzić zadośćuczynienia u Steuerberatera. Firmy, które nie posiadają uprawnień niemieckiego doradcy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedopatrzenia p. w przypadku błędu w deklaracji podatkowej wiążący jest Twój podpis i osobiście odpowiadasz za pomyłkę w dokumentach. Warto pamiętać, że uzyskanie uprawnień Steuerberatera jest związane ze sprostaniem restrykcyjnym wymogom prawa niemieckiego, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasze sprawy są załatwiane profesjonalnie.

2. W przypadku prowadzenia Gewerbe w Niemczech istotne jest przestrzeganie terminów. Za niedotrzymanie konkretnej daty niemieckie urzędy naliczają liczne kary pieniężne. Standardowy czas na wypełnienie danego zobowiązania wynosi miesiąc, a w przypadku braku reakcji zwrotnej sprawa przechodzi w akt wykonawczy - co może być problematyczne. Poniżej przedstawiamy kluczowe terminy, o których należy pamiętać posiadając działalność w Niemczech:

- Rozliczenie roczne należy złożyć do 31.05 roku następnego. Jednak korzystając z usług Steuerberatera termin jest wydłużony do 31 grudnia.

- Bieżące deklaracje Vat powinny być składane miesięcznie bądź kwartalnie – jest to zależne od okresu prowadzenia działalności i uzyskanych dochodów.

- Zazwyczaj urząd wyznacza okres jednego miesiąca, na odpowiedź dotyczącą zapytania urzędowego.

3. Przekazanie rozliczenia Gewerbe do Steuerberatera daje również gwarancję, że zostaną naliczone wszelkie przysługujące prawem ulgi podatkowe. Dzięki posiadaniu niezbędnych kwalifikacji i znajomości prawa niemieckiego Steuerberater wie jakie ulgi można zastosować  w danym przypadku.

4. Bardzo ważne w przypadku Gewerbe jest zbieranie paragonów i rachunków, ponieważ koszty, które ponosi podatnik wpływają na zmniejszenie wysokości podatków do zapłacenia. Steuerberaterzy prowadzą na bieżąco ewidencje księgową na podstawie podesłanych dokumentów. Zajmują się też wystawieniem rachunków co jest znacznym ułatwieniem dla właścicieli firm w przypadku średniej znajomości niemieckiego. Należy pamiętać, że ważne są również rachunki wystawiane przez podatników, ponieważ stanowią one podstawę udokumentowania uzyskanych przychodów.

Zgodnie z prawem (§ 5 StBerG) usługi w sprawach podatkowych mogą dokonywać firmy, które posiadają uprawnienia Steuerberatera bądź osoby, które spełniają wymagania i są określone jako wyjątki od tej reguły (§ 6 StBerG). Natomiast firma, która rozlicza swoich Klientów, a nie posiada takich uprawnień działa  niezgodnie z prawem - nielegalnie. Wachlarz usług Steuerberatera jest dość szeroki, wspiera właścicieli firm, jak i osoby pracujące na umowę o pracę zapewniając fachową pomoc i profesjonalizm.

Warto, więc zaufać profesjonalnym firmom, posiadającym uprawnienia Steuerberatera, ponieważ na bieżąco śledzą zmiany w niemieckim prawie i za pomocą programów urzędowych wysyłają deklarację online. Firmy te przygotowując zeznanie podatkowe starają się uzyskać dla podatnika jak najwyższy zwrot podatku, biorąc przy tym odpowiedzialność za wysłane deklaracje. W Polsce większość firm  przerzuca  wciąż odpowiedzialność na swojego Klienta, tym samym powstaje pytanie za co wówczas pobierana jest opłata za usługę?

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK