| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Oznacza to, że zeznania podatkowe w podatku dochodowym osób fizycznych przesłane bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego są równoważne pod względem skutków prawnych zeznaniom podatkowym opatrzonym podpisem własnoręcznym.
Minister Finansów poinformował także, że z art. 178 § 1 i § 3–4 ordynacji podatkowej wynika, że strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów.

Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.

Organ podatkowy może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego oraz do pism organu podatkowego doręczonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Dlatego też zdaniem Ministra Finansów po stronie administracji podatkowej nie ma przeszkód, aby podatnik, który złożył zeznanie podatkowe przez Internet (posiada UPO), dodatkowo otrzymał uwierzytelniony odpis złożonego zeznania podatkowego w celu jego przedłożenia w banku.

Od 2011 r. Aplikacja Urzędnika posiada funkcjonalność, która umożliwia wyświetlenie – pobranie oryginału dokumentu w formacie XML oraz wydanie kopii lub kopii potwierdzonej co do zgodności z oryginałem deklaracji/zeznania podatkowego przesłanego drogą elektroniczną zgodnie z art. 178 ustawy Ordynacja podatkowa.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21156.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »