| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Jaki dokument przedstawić bankowi gdy wysłaliśmy PIT przez internet?

Przy udzielaniu kredytów banki często żądają okazania kopii złożonych PIT-ów. Problemy miewają w takich przypadkach osoby, które wysłały PIT przez internet nawet jeśli podatnik posiada urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Niektóre banki wymagają wydrukowania formularza PIT i UPO, a czasem też dodatkowego papierowego zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Najbardziej wiarygodne dla banków są nadal dokumenty z urzędową pieczęcią, czy kopie PIT-ów z prezentatą urzędu skarbowego.

Możliwość złożenia zeznań rocznych w formie elektronicznej, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych wynika wprost z przepisów Ordynacji podatkowej i rozporządzeń wydanych na jej podstawie.

Urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) zawiera dane elektroniczne (w tym datę i godzinę wprowadzenia zeznania podatkowego do systemu teleinformatycznego urzędu) połączone z zeznaniem podatkowym w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana dokonana w tym dokumencie jest rozpoznawalna.

Osoby ubiegające się o kredyt mogą zatem skutecznie argumentować, że zarówno przedstawienie zeznania rocznego w wersji papierowej z potwierdzeniem złożenia w urzędzie skarbowym, jak i urzędowego poświadczenia odbioru wraz z kopią elektronicznego PIT-a jest wystarczające na potrzeby procesu przyznawania kredytu.

Problem ten stał się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 21165 z 2 marca 2011 r.

Minister Finansów w odpowiedzi na tą interpelację przypomniał, że na podstawie art. 3a § 1 ordynacji podatkowej deklaracje podatkowe mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. Nr 259, poz. 1769) wynika, że bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego mogą być przesyłane następujące deklaracje: PIT-37 za 2008 r., PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2009 r. i za 2010 r. oraz PIT-28, PIT-16A, PIT-19A za 2010 r.

Jak złożyć PIT przez internet

Najczęstsze błędy podczas składania PIT-ów drogą elektroniczną

Natomiast urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), wydane przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, po przeprowadzeniu prawidłowej weryfikacji struktury logicznej, poprawności danych oraz autentyczności dokumentów, zapewnia integralność złożonego zeznania podatkowego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.) oraz stanowi dowód i potwierdza termin złożenia zeznania (pkt 3 w załączniku nr 5 ww. rozporządzenia).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK