| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Reasumując, w przypadku zawarcia umowy sprzedaży udziałów miejscem, w którym wykonywane jest prawo majątkowe jest państwo siedziby spółki, której udziały są zbywane. Zatem w sytuacji zbycia udziałów w spółce zagranicznej prawo majątkowe wykonywane jest poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W konsekwencji, mając na uwadze przywołany wcześnie art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, należy stwierdzić, iż sprzedaż udziałów w spółce zagranicznej będzie opodatkowana jedynie gdy zostaną spełnione kumulatywnie poniższe przesłani, a mianowicie:

- nabywca będzie posiadał siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- czynność prawna zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem wyłącznie w przypadku gdy sprzedaż udziałów zagranicznej spółki zostanie dokonana na rzecz polskiego podmiotu i umowa sprzedaży zostanie zawarta w Polsce powstanie obowiązek uiszczenia PCC.

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Zaś w sytuacji kiedy, któraś z wymienionych przesłanek nie zostanie spełniona, tj. kupującym będzie podmiot zagraniczny, bądź strony umowę sprzedaży podpiszą w innym niż Polska kraju, czynność zbycia udziałów w spółce posiadającej siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej będzie stanowiła zdarzenie neutralne na gruncie ustawy o PCC.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK