| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce.

Reasumując, w przypadku zawarcia umowy sprzedaży udziałów miejscem, w którym wykonywane jest prawo majątkowe jest państwo siedziby spółki, której udziały są zbywane. Zatem w sytuacji zbycia udziałów w spółce zagranicznej prawo majątkowe wykonywane jest poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Optymalizacja podatkowa przy sprzedaży udziałów i akcji

W konsekwencji, mając na uwadze przywołany wcześnie art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, należy stwierdzić, iż sprzedaż udziałów w spółce zagranicznej będzie opodatkowana jedynie gdy zostaną spełnione kumulatywnie poniższe przesłani, a mianowicie:

- nabywca będzie posiadał siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- czynność prawna zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem wyłącznie w przypadku gdy sprzedaż udziałów zagranicznej spółki zostanie dokonana na rzecz polskiego podmiotu i umowa sprzedaży zostanie zawarta w Polsce powstanie obowiązek uiszczenia PCC.

Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?

Zaś w sytuacji kiedy, któraś z wymienionych przesłanek nie zostanie spełniona, tj. kupującym będzie podmiot zagraniczny, bądź strony umowę sprzedaży podpiszą w innym niż Polska kraju, czynność zbycia udziałów w spółce posiadającej siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej będzie stanowiła zdarzenie neutralne na gruncie ustawy o PCC.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu VAT, ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK