| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania stanowią dochód.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zasadą jest, że wszelkie dochody podlegają opodatkowaniu. Dopiero w drodze ustanowionego wyjątku dopuszczalne są zwolnienia z obowiązku odprowadzenia podatku.

Jeden z wyjątków został ustanowiony w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm), dalej ustawa o PIT.

Dochody zwolnione z opodatkowania

Od podatku dochodowego zwolnione są dochody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a)  nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)  spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)  prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)  innych rzeczy.

Zwolnienie nastąpi, jeżeli dochód został wypłacony w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Ponadto sprzedaż nie mogła nastąpić w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. W stosunku do innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W sytuacji nastąpienia zamiany - okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wolna od podatku jest kwota w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych

Warunkiem wskazanego zwolnienia jest przeznaczenie uzyskanego dochodu na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, licząc od dnia odpłatnego zbycia.

Udokumentowane wydatki poniesione na te cele należy uwzględnić do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Cele mieszkaniowe

Aby zwolnienie mogło nastąpić, uzyskany dochód ze sprzedaży nieruchomości musi być przeznaczony na tzw. cele mieszkaniowe. Zostały one wskazane w art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT.

Wydatki poniesionymi na cele mieszkaniowe, to wydatki poniesione m.in na:

a)  nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »