| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Kiedy zapłacisz podatek od darowizny

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej treścią również środki finansowe przekazane przez organizacje pożytku publicznego, które otrzymują 1% z podatku dochodowego, mogą być opodatkowane, jeśli pomoc ta nastąpi w drodze darowizny i jej wartość przekroczy kwotę wolną od podatku.

W przypadku osób obcych (niespokrewnionych i niespowinowaconych), czyli z tzw. III grupy podatkowej, kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł i dotyczy darowizn otrzymywanych przez jedną osobę od jednej organizacji pożytku publicznego w ciągu 5 lat.

Darowizna – słowo klucz

Oznacza to, iż decydującym argumentem może być forma prawna świadczonej pomocy, czyli treść umowy zawieranej pomiędzy organizacją pożytku publicznego i osobą otrzymującą od niej pomoc. Tylko wybór formy darowizny (rozumianej zgodnie z Kodeksem cywilnym jako umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku) może zaktualizować zobowiązanie podatkowe, dlatego jeśli środki zostaną przekazane pod innym tytułem niż wymieniony w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie będą podlegać temu podatkowi.

Wartość kwoty wolnej od podatku ustalona jest z uwzględnieniem kumulacji darowizn nabytych przez jedną osobę przez jedną organizację pożytku publicznego w okresie 5 lat. Wynika z tego, że podatku od darowizn nie zapłaci osoba, która w określonym czasie otrzymała pomoc przekraczającą 4902 zł, jednak wsparcie to pochodzi od więcej niż jednej organizacji pożytku publicznego.

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Ulgi w spłacie

W praktyce w większości przypadków wartość darowizny rzadko przekracza kwotę wolną od podatku. Jeśli jednak już dojdzie do sytuacji, kiedy przekazana pomoc jest wyższa niż uregulowane ustawą 4902 zł, istnieje możliwość skorzystania z ulg.

Na wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego może udzielić indywidualnych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa), jeśli przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. Może on:

-  odroczyć termin płatności;

- rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej;

- umorzyć zapłatę w całości;

- umorzyć w części zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę.

Zgodę na przyznanie ulgi wyrazić może właściwy wójt, burmistrz, lub prezydent miasta, gdyż wpływy z tytułu podatku od spadków i darowizn stanowią dochody gmin.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK