| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Jak szybko trzeba skorzystać z ulgi w podatku od spadków

Jak szybko trzeba skorzystać z ulgi w podatku od spadków

Czekamy na uprawomocnienie się postanowienia spadkowego sądu. Chcielibyśmy skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków. Do kiedy musimy złożyć deklarację podatkową ?

Nabycie spadku przez osoby z najbliższej rodziny od 1 stycznia 2007 roku korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.


Na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione są z podatku odziedziczone po dniu 31 grudnia 2006 r. rzeczy lub prawa majątkowe przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.


Niezbędne dla skorzystania z tego zwolnienia jest dokonanie zgłoszeniawłaściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego -
nabycia spadku w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku .

Termin ten liczony jest od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu, a nie od daty otrzymania odpisu postanowienia.

Postanowienie uprawomocnia się po upływie 21 dni od daty rozprawy o ile nie wniesiono od niego żadnego odwołania. Do zgłoszenia nabycia spadku nie jest wymagane załączanie postanowienia o nabyciu spadku.

Dokonanie zgłoszenia po upływie miesięcznego terminu powoduje, że spadkobierca traci prawo do zwolnienia. Wtedy spadek podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Zgłoszenia nabycia spadku dokonuje się (do końca 2008 roku) na druku SD-Z1. Od 1 lipca 2008 r. obowiązuje nowy druk SD-Z2

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »