| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT

Zwrot VAT za materiały budowlane – faktura VAT od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT

Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych może uzyskać również osoba, która otrzymała fakturę VAT wystawioną przez niezarejestrowanego podatnika podatku VAT. Ważne jest (oprócz spełnienia pozostałych warunków zwrotu VAT), by transakcja potwierdzona fakturą była faktycznie zrealizowana (towar dostarczony lub usługa wykonana), a dane na fakturze w sposób jasny i oczywisty identyfikowały sprzedawcę.

Tak uznał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18 maja 2011 r. (nr IPPB2/415-224/11-2/AK).

Kwestie dotyczące zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.).

W ustawie tej zawartych jest szereg warunków, których spełnienie pozwala uzyskać stosowny zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu..

Zgodnie z art. 3 ust. 2  ww. ustawy, osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Zwrot, o którym mowa powyżej, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. wzrosła na te towary stawka podatku do 22%.

Z treści art. 3 ust. 4 tej ustawy wynika, iż dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia kwoty zwrotu części wydatków, o których mowa w ust. 1, jest faktura wystawiona dla osoby fizycznej.

Organ podatkowy analizował stan faktyczny, zgodnie z którym  osoba ubiegająca się o zwrot VAT za materiały budowlane posiadała fakturę VAT, wystawioną przez sprzedawcę, który nie miał prawa wystawiać takich faktur.  Sprzedawca ten prowadził i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ale nie był i nie jest zarejestrowanym w urzędzie skarbowym podatnikiem podatku VAT.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez urząd, wystawca faktury został zobowiązany do opłacenia należności podatkowych (2172,77 zł) z odsetkami.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie jeżeli wydatek na zakup materiałów budowlanych został poniesiony przez osobę fizyczną i jest udokumentowany fakturą VAT wystawioną na tę osobę, to o ile są spełnione pozostałe warunki określone w przepisach ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, osoba fizyczna może ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych nakładów.

Zatem o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych może wystąpić również osoba, która otrzymała fakturę od nieuczciwego sprzedawcy w związku z zakupem materiałów budowlanych.

Warunkiem dającym prawo do odliczenia z faktury wystawionej przez niezarejestrowanego podatnika podatku VAT jest zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie m.in. fakt, że usługa została wykonana a dane na fakturze będą w sposób jasny i oczywisty identyfikować sprzedawcę. 

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 maja 2011 r. (nr IPPB2/415-224/11-2/AK).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK