| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > VAT przy sprzedaży nieruchomości - vademecum

VAT przy sprzedaży nieruchomości - vademecum

Kiedy należy zapłacić VAT od sprzedaży nieruchomości? Kiedy sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku VAT?

Nieruchomości a towar

Ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (VAT), za „towar” uznaje również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Kiedy zatem przeniesienie prawa własności do nieruchomości będzie traktowane jako dostawa towarów a tym samym będzie podlegało opodatkowaniu VAT?

Zobacz również:

VAT przy sprzedaży nieruchomości

VAT pd sprzedaży nieruchomości - orzecznictwo NSA

Podatnik VAT

Podstawowe znaczenie ma tu kwestia, czy jesteś podatnikiem VAT. Zgodnie z ustawą, podatnikiem VAT jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, zgodnie z definicją działalności zawartą w ustawie o VAT. Najważniejszym elementem definicji jest stwierdzenie, że podatnik wykonuje działalność mając „zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”. Oznacza to, że sam zakup nieruchomości dokonywany był w celu późniejszej odsprzedaży, a podatnik miał zamiar dokonać takich czynności wielokrotnie.

Zobacz również:

Kiedy zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE trzeba zapłacić VAT od sprzedaży działek budowlanych?

Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT

Wyprzedaż prywatnego majątku

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 października 2007 roku, stwierdził, że okazjonalna czynność podlega opodatkowaniu VAT, tylko wtedy gdy podmiot dokonujący dostawy gruntu działa w charakterze podatnika (producenta, handlowca, usługodawcy itp.). Sporadyczna wyprzedaż swojego prywatnego majątku nie może być zdaniem NSA uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.

Zobacz również:

Czy sprzedaż działek należących do majątku osobistego podlega VAT

Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT

Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości

Czy sprzedaż działek podlega VAT

 Zwolnienia


Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT sprzedaż działek rolnych jest zwolniona z VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Co więcej na mocy art. 43 ust 1. pkt 10 ustawy o podatku VAT zwolniona jest także dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy (zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe).

Zobacz również:

VAT przy sprzedaży nieruchomości

Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »