| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Mieszkanie dla Młodych zastąpi w 2013 r. zwrot VAT za materiały budowlane?

Mieszkanie dla Młodych zastąpi w 2013 r. zwrot VAT za materiały budowlane?

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Program MdM ma ruszyć od połowy 2013 roku. Zlikwidowany ma być (już od 1 stycznia 2013 r.) zwrot VAT za materiały budowlane użyte do budowy lub remontu domu lub mieszkania.

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych każda rodzina będzie otrzymywała 10% jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Dopłatą zostanie objęte 50 m2 mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m2.

Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5%. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5%.

Program MdM został zapowiedziany 14 października 2012 r. podczas konferencji prasowej Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomira Nowaka i Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej.

Przygotowaliśmy w Ministerstwie TBiGM nowe narzędzie, które będzie wspierało młode Polki i młodych Polaków w celu zakupu pierwszego własnego mieszkania. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem z punktu widzenia planowania rodziny jest posiadanie własnego mieszkania – powiedział Minister Sławomir Nowak podczas prezentacji programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM).

Mieszkanie dla Młodych w miejsce Rodziny na Swoim

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Program wsparcia przy zaciąganiu kredytu na zakup pierwszego mieszkania zastąpi kończący się w bieżącym roku program „Rodzina na swoim”.  Minister podkreślił, że MdM to kolejny element polityki prorodzinnej Rządu, obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodziny.

Minister podkreślił, że program MdM zawiera „komponent prorodzinny” i tym różni się od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”.

Minister Nowak dodał, że chciałby, aby MdM wszedł w życie od połowy 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie  600 - 700 mln zł rocznie. Z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie. Pieniądze na ten program mają się znaleźć na skutek likwidacji dotychczas istniejącego mechanizmu zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy lub remontu domu lub mieszkania.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane planowana była pierwotnie na rok 2014, wygląda na to, że stanie się to już w 2013 roku. Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane zmartwi zapewne tych, którzy planowali budowę lub remont własnego domu lub mieszkania.

Źródło: KPRM, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK