| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Czy organ podatkowy może odmówić przesłuchania świadków?

Czy organ podatkowy może odmówić przesłuchania świadków?

Przepis art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje organowi podatkowemu zebrać i rozpatrzyć w sposób wyczerpujący cały materiał dowodowy. Z kolei art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Przez możliwość przyczynienia się do wyjaśnienia sprawy w rozumieniu tego przepisu fiskus rozumie prawdopodobieństwo (a nie pewność) wpłynięcia określonej czynności dowodowej na wyjaśnienie stanu faktycznego.

Z tych zasad nie wypływa dla organów podatkowych obowiązek prowadzenia postępowania aż do dokonania ustaleń korzystnych dla strony.

Oczywiście w interesie podatnika leży przedkładanie dowodów i wskazywanie świadków mogących potwierdzić określone korzystne dla siebie okoliczności istotne dla sprawy.

Ale organ podatkowy może dopuszczać tylko te wnioski dowodowe, które zmierzają do potwierdzenia nieznanych, a istotnych dla sprawy faktów.

Organ podatkowy odmówi np. przesłuchania kilku tysięcy osób jeżeli ich zeznania nie mogą przyczynić się do potwierdzenia okoliczności, o których nie mogą wiedzieć.

Organy podatkowe mogą uzyskać poparcie sądu na taką odmowę. Przykładem jest wyrok WSA w Bydgoszczy z 20 stycznia 2010 r. (sygn. akt I SA/Bd 520/09).

Polecamy:Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Sprawa dotyczyła podatnika, który dokonywał sprzedaży wysyłkowej towarów tj. sprzętu elektronicznego, RTV, AGD pomimo braku rejestracji działalności gospodarczej. Sprzedaż towarów handlowych prowadzona była za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Allegro.

Z tego tytułu na konta bankowe podatnika wpłynęła kwota spełniająca kryteria uznania jej za przychód z działalności gospodarczej. Podatnik złożył wniosek dowodowego w postaci przesłuchania wszystkich osób, które nabyły towary od niego. Przy czym na konta bankowe podatnika dokonano około 7500 wpłat zawiązanych ze sprzedażą towarów.

Odmawiając powołania tylu osób na świadków organ podatkowy wskazał, że wnioskowane przez stronę czynności nie miały wpływu na ustalenie, czy sprzedawane towary miały status towarów używanych, co było istotne w tej sprawie.

Wiedza dotycząca używania towarów posiadana przez nabywców nie mogła przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, gdyż na podstawie zeznań świadków nie dałoby się ustalić, czy towary rzeczywiście były przez podatnika przed dokonaniem dostawy używane przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Polecamy:Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego w formie elektronicznej

Zdaniem organu podatkowego, okoliczność, iż strona wniosła o przesłuchanie wszystkich nabywców sprzedawanych przez siebie towarów może świadczyć o chęci bezpodstawnego przedłużania postępowania podatkowego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »