REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować sprzedaż przez internet do innego kraju UE

Anna Dudkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem podatnikiem VAT, prowadzę działalność polegającą na sprzedaży towarów (zabawki, akcesoria dla niemowląt) przez internet. Dokonuję dostaw również za granicę, do innych krajów członkowskich UE. Często nabywającymi są prywatne osoby z Niemiec. Jak powinienem opodatkować te transakcje?

RADA

Autopromocja

Dokonanie dostawy (sprzedaży) towaru do osoby prywatnej w Niemczech przez internet stanowi szczególny typ czynności opodatkowanej, zwany sprzedażą wysyłkową. Miejscem opodatkowania takiej dostawy będzie Polska lub Niemcy - zależy to od spełnienia omówionych w uzasadnieniu warunków. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W sytuacji gdy podatnik podatku od towarów i usług sprzedaje towar do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz podmiotu, który nie ma obowiązku rozliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia - dokonuje sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polski podmiot dostarczył towar do podatnika niemieckiego zarejestrowanego do handlu wewnątrzwspólnotowego. Może zatem opodatkować tę transakcję stawką 0% jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów po spełnieniu dodatkowych przesłanek wymaganych ustawą o VAT. Jeśli jednak nabywca jest osobą prywatną (albo podatnikiem VAT, ale niemającym z różnych względów obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) - polską firmę obowiązują zasady rozliczenia podatku z tytułu sprzedaży wysyłkowej.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju możliwe jest, aby została ona opodatkowana w Polsce albo w kraju dokonania dostawy.

Co do zasady sprzedaż wysyłkowa jest opodatkowana w kraju konsumpcji, czyli kraju przeznaczenia towarów. Jeżeli jednak całkowita wartość towarów dostarczonych na terytorium danego państwa członkowskiego pomniejszona o kwotę podatku jest mniejsza lub równa w danym i poprzednim roku od tzw. limitu sprzedaży wysyłkowej - dostawa jest uznawana za dokonaną na terytorium kraju. Oznacza to, że sprzedaż jest opodatkowana w Polsce.

Limitem sprzedaży wysyłkowej jest natomiast kwota wyrażona w złotych, ustalona przez państwo członkowskie przeznaczenia towarów.

W związku z powyższym sprzedaż do wysokości kwoty limitu, który dla każdego kraju jest liczony niezależnie od sprzedaży do innych krajów, pozostaje opodatkowana w Polsce.

Każde państwo członkowskie ustala własny limit sprzedaży wysyłkowej - w przypadku Niemiec jest to kwota 100 000 euro.

Ważne!

Należy pamiętać, że przeliczenia kwoty limitu sprzedaży wysyłkowej na walutę polską dokonuje się na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł.

W przypadku przekroczenia limitu miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę.

Przykład

Polska firma dokonała dostawy towaru do osoby fizycznej niebędącej podatnikiem:

a) w Niemczech - jednak limit sprzedaży wysyłkowej na terytorium tego kraju został przekroczony.

W tej sytuacji miejscem opodatkowania tej czynności są Niemcy, a zatem polski przedsiębiorca powinien się tam zarejestrować i tam rozliczyć VAT;

b) w Hiszpanii - nie przekroczono limitu sprzedaży wysyłkowej, czyli miejscem opodatkowania czynności jest Polska, a zatem powinna ona zostać opodatkowana stawką właściwą zgodnie z ustawą o VAT.

Podatnik może jednak wybrać możliwość opodatkowania transakcji w kraju docelowym, bez względu na obowiązujące limity, pod warunkiem że we właściwym terminie (30 dni przed datą dokonania pierwszej dostawy) zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze skorzystania z tej opcji. Powinien on również powiadomić organy skarbowe w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania podatku od wartości dodanej w tym państwie. Następnie - w terminie 30 dni od dokonania pierwszej dostawy - jest zobowiązany przedstawić w polskim urzędzie skarbowym dokument potwierdzający to powiadomienie.

 

Przykład

Podatnik dokonuje dostawy towaru do kontrahenta (osoba fizyczna) we Włoszech, nie przekroczył limitu ustalonego przez tamtejszą administrację podatkową. Chciałby jednak tam rozliczać VAT, zatem 1 lipca 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym w Bydgoszczy zawiadomienie o takim zamiarze. Z opcji opodatkowania transakcji we Włoszech w ramach sprzedaży wysyłkowej może skorzystać dopiero 31 lipca 2007 r.

Należy pamiętać, że wspomniany wyżej wybór miejsca opodatkowania obowiązuje przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w tym trybie. W przypadku gdy podatnik rezygnuje z korzystania z opcji - minimum po 2 latach - jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o rezygnacji.

Do powiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku VAT w innym kraju lub o rezygnacji z tej opcji służy druk VAT-21.

Uwaga!

Podatnicy, którzy przekroczyli limit sprzedaży wysyłkowej do danego kraju, nie mają żadnej możliwości wyboru miejsca opodatkowania. Muszą płacić podatek w kraju dokonania dostawy (przeznaczenia towarów).

Ponadto warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski za sprzedaż dokonaną na terytorium innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), dokumentów potwierdzających łącznie dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa przeznaczenia wysyłanych lub dostarczanych towarów.

Dokumentami tymi są:

1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju,

2) kopia faktury dostawy,

3) dokument potwierdzający odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy, dokumentami wskazującymi, że nastąpiła sprzedaż wysyłkowa, mogą być również:

1) korespondencja handlowa z nabywcą (w tym zamówienie),

2) dokument potwierdzający zapłatę za towar.

Ustawa o VAT przewiduje, że podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej ma obowiązek wystawienia faktury VAT. Nie budzi wątpliwości fakt, iż dopóki dostawa ta jest opodatkowana na terytorium Polski, faktura będzie wystawiona zgodnie z polskimi zasadami dotyczącymi VAT. Jednak gdy transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w kraju docelowym, nadal obowiązuje wymóg udokumentowania takiej dostawy fakturą. Ale w tym przypadku wydaje się uzasadnione, aby owa faktura była wystawiona zgodnie z przepisami kraju, w którym czynność została opodatkowana. Posiadanie kopii tego dokumentu jest warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z Polski za dokonaną na terytorium innego państwa członkowskiego, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami.

Dodatkowo należy pamiętać, że w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju opodatkowanej w kraju przeznaczenia wysyłanych lub transportowanych towarów istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupach służących tej czynności. Zatem podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy importowane lub nabyte towary (..) dotyczą dostawy towarów (...) dokonanej przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby te czynności były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiadałby dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju opodatkowana w innym państwie członkowskim powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7 w pozycji 21.

Uwaga: Opisane wyżej zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej nie dotyczą:

• nowych środków transportu,

• towarów z montażem lub instalacją,

• wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

• art. 2 pkt 23, art. 23, art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Anna Dudkowska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

REKLAMA