| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Podatnicy Ci mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z pewnymi wyjątkami)- art. 86 ustawy o VAT.

Podatek należny to podatek, który podatnik ma obowiązek przekazać Skarbowi Państwa, należy się on Urzędowi Skarbowemu; kwota podatku VAT określona na fakturze wystawionej przez podatnika od wartości sprzedanych towarów i usług w danym okresie, obliczany jest od podstawy opodatkowania.

Podatek naliczony wynika z faktur, które podatnik otrzymuje od dostawców w momencie nabycia towarów lub usług. Faktura VAT jest podstawowym źródłem podatku (przy imporcie podatkiem naliczonym jest suma kwot podatku, która wynika z dokumentu celnego); suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Podatek wskazany na fakturach własnych, wystawionych przez własną firmę jest podatkiem należnym, podatek określony na fakturach otrzymanych od kontrahentów, dostawców to podatek naliczony.

W sytuacji, gdy podatek należny jest wyższy od naliczonego- różnica odprowadzana jest do budżetu państwa. Jeżeli podatek należny jest niższy od naliczonego to różnica ta zwracana jest przez budżet państwa podatnikowi.

Wracając do regulacji z art. 86 należy podkreślić jeszcze jeden istotny warunek- pomiędzy czynnościami, które stanowiły podstawę do naliczenia podatku (np. zakup towaru, usługi) a czynnościami opodatkowanymi (lub niepodlegającymi opodatkowaniu, ale z prawem do rozliczenia VAT) musi istnieć związek.

Innymi słowy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych a między nimi istnieje udokumentowany związek.

Problem może sprawić interpretacja pojęcia związku. Znaczenie tego sformułowania wyjaśnił w wyroku z 28 kwietnia 2008 r. (I SA/Wr 1551/07) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie:
„Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w sytuacjach, kiedy związek pomiędzy podatkiem naliczonym przy dokonywaniu zakupów i podatkiem należnym w związku z działalnością opodatkowaną, do której zakupy są wykorzystywane, jest bezsporny i bezpośredni. W drodze wyjątku, w określonych okolicznościach, prawo do odliczenia podatku istnieje nawet wtedy, gdy nie można ustalić bezpośredniego związku pomiędzy zakupem a opodatkowaną transakcją, czyli w niektórych sytuacjach prawo do odliczenia może przysługiwać podatnikowi nawet w przypadku braku konkretnej transakcji opodatkowanej, jeżeli zakup związany jest z działalnością podatnika, która, co do zasady, podlega opodatkowaniu (lub daje prawo do odliczenia podatku mimo zwolnienia), a brak związku z konkretną transakcją opodatkowaną wynika z czynników obiektywnych, zwykle niezależnych od podatnika.”

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »