| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Kiedy rozliczyć VAT gdy usługi są zakodowane na karcie magnetycznej?

Wątpliwości może budzić kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy podatnik otrzyma wpłatę na poczet pewnego katalogu usług przez niego świadczonych, z których wpłacający będzie mógł skorzystać w bliżej nie określonej przyszłości.

Jak wskazano w jednym z orzeczeń: aby obowiązek podatkowy powstał, w przypadku gdy płatność zaliczkowa następuje przed wykonaniem dostawy towarów lub świadczeniem usług, wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszła dostawa lub przyszłe świadczenie usług muszą, już być znane, a zatem w szczególności w momencie dokonania takiej zapłaty towary i usługi powinny być szczegółowo określone.
Opodatkowaniu VAT podlegają dostawy towarów i świadczenie usług, a nie płatności dokonane z tytułu tych transakcji. Tym samym opodatkowaniu VAT nie powinny podlegać zapłaty za dostawy towarów i świadczenie usług, które nie zostały dotychczas określone w sposób wyraźny (wyrok z 21 lutego 2006 r. C-419/02 w sprawie BUPA Hospitals Ltd, Goldsborough Developments Ltd v. Commissioners of Customs & Excise).

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wracając do przedstawionego na wstępie przykładu, w świetle powyższego stwierdzić należy, iż dokonana wpłata środków pieniężnych w celu zasilenia karty nie jest związana z nabyciem określonego towaru czy usługi. W konsekwencji obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z ogólną zasadą określoną w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą wydania towaru bądź wykonania usługi.

Źródło:
- wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30.06.2010 r. sygn. akt I SA/Bk 352/09,
- interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2011 r. nr ITPP1/443-2/11/AT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK