| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

W toku prowadzonej działalności gospodarczej może zapaść decyzja co do jej zawieszenia. Obowiązujące przepisy prawa regulują tą sytuację, określając przy tym na jakich warunkach, na jaki okres i kto może działalność zawiesić. Warto przyjrzeć się przepisom oraz wyznaczonym przez nie regułom postępowania w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług

Czy zawieszenie działalności należy zgłosić do urzędu skarbowego? Co z deklaracjami VAT-7?

Podatnik podatku od towarów i usług, który zdecyduje się na zawieszenie działalności musi więc wziąć pod uwagę przedstawione powyżej przepisy. Uznając przy tym, że spełnia nałożone prawem wymogi może zawiesić działalność.

Co ciekawe w takiej sytuacji przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku zgłaszania zawieszenia działalności do właściwego urzędu skarbowego.

Co więcej przepisy ustawy o podatku VAT, w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej, stanowią o tym, że podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Zastrzeżono jedynie przy tym, że zwolnienie ze składania deklaracji przy zawieszeniu działalności gospodarczej nie dotyczy:

- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

- podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;

- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;

- okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje zauważyć należy, że zawieszenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać z jej zaprzestaniem. Zawieszenie działalności ma bowiem skutek czasowy i stanowi jedynie przerwę w jej wykonywaniu. Co istotne w takiej sytuacji przedsiębiorca wciąż pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług, z tą tylko różnicą, że w okresie zawieszenia nie prowadzi aktywnej działalności.

Źródło: interpretacja indywidualna nr IPPP2/443-724/11-2/MM z 2 września 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK