| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

Zawieszenie działalności gospodarczej – warunki i konsekwencje w VAT

W toku prowadzonej działalności gospodarczej może zapaść decyzja co do jej zawieszenia. Obowiązujące przepisy prawa regulują tą sytuację, określając przy tym na jakich warunkach, na jaki okres i kto może działalność zawiesić. Warto przyjrzeć się przepisom oraz wyznaczonym przez nie regułom postępowania w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług

Czy zawieszenie działalności należy zgłosić do urzędu skarbowego? Co z deklaracjami VAT-7?

Podatnik podatku od towarów i usług, który zdecyduje się na zawieszenie działalności musi więc wziąć pod uwagę przedstawione powyżej przepisy. Uznając przy tym, że spełnia nałożone prawem wymogi może zawiesić działalność.

Co ciekawe w takiej sytuacji przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku zgłaszania zawieszenia działalności do właściwego urzędu skarbowego.

Co więcej przepisy ustawy o podatku VAT, w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej, stanowią o tym, że podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Zastrzeżono jedynie przy tym, że zwolnienie ze składania deklaracji przy zawieszeniu działalności gospodarczej nie dotyczy:

- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

- podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem;

- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego;

- okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje zauważyć należy, że zawieszenia działalności gospodarczej nie można utożsamiać z jej zaprzestaniem. Zawieszenie działalności ma bowiem skutek czasowy i stanowi jedynie przerwę w jej wykonywaniu. Co istotne w takiej sytuacji przedsiębiorca wciąż pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług, z tą tylko różnicą, że w okresie zawieszenia nie prowadzi aktywnej działalności.

Źródło: interpretacja indywidualna nr IPPP2/443-724/11-2/MM z 2 września 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK