| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > VAT-7 - błędy rachunkowe popełniane przy wypełnianiu deklaracji

VAT-7 - błędy rachunkowe popełniane przy wypełnianiu deklaracji

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują tryb kontroli deklaracji podatkowej w ramach tak zwanych czynności sprawdzających. Uprawnienie w tym zakresie przysługują urzędom skarbowym. Czynności te mają na celu między innymi sprawdzenie terminowości składania deklaracji, czy formalnej jej poprawności. Uprawnienia w tym zakresie przysługują również w zakresie składanych przez podatników deklaracji dotyczących podatku od towarów i usług.

Czasem urząd skarbowy sam poprawi deklarację

Jeśli w ramach czynności sprawdzających urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami - organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień, koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień.

Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?

Dotyczy to sytuacji jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1.000 zł.

Dlatego jeśli ustalone nieprawidłowości powodują zmianę zobowiązania w kwocie przewyższającej 1.000 zł, urząd skarbowy nie dokona korekty deklaracji. W takiej sytuacji zwróci się do podatnika o skorygowanie deklaracji oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

W przypadku, gdy organ podatkowy dokona korekty deklaracji ciąży na nim obowiązek uwierzytelnia kopii skorygowanej deklaracji oraz doręczenia podatnikowi uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian.

Od dokonanej przez urząd skarbowy korekty podatnikowi przysługuje prawo sprzeciwu do organu, który dokonuje korekty, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji.

Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę. W razie niewniesienia sprzeciwu w terminie, korekta deklaracji dokonana przez organ podatkowy, wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.

Błędy rachunkowe – nieprawidłowe zaokrąglanie kwot wykazanych w deklaracjach

Wśród błędów jakie występują przy wypełnianiu deklaracji spotkać się można z nieprawidłowym zaokrąglaniem kwot wykazywanych w deklaracjach.

Przepisy Ordynacji podatkowej regulują tą kwestie wprost - podstawę opodatkowania, kwoty podatków, zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Problem związany ze sposobem zaokrąglania kwot w deklaracji wynikać może chociażby z faktu, iż inne zasady dotyczące zaokrąglania kwot stosuje się do wystawianych faktur VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »