| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?

Polski podmiot prowadzi kancelarię adwokacką. Z tytułu wykonywanych czynności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2011 r. świadczy usługi prawnicze (niezwiązane z nieruchomością) m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Norwegii.

Powstaje wątpliwość gdzie jest miejsce opodatkowania usług prawniczych świadczonych na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz w jaki sposób polski podatnik winien czynności te udokumentować?

Odpowiedź KIP:

W myśl przepisu art. 281 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług prawniczych przez polskiego podatnika na rzecz podmiotów niebędących podatnikami posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykle miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, w omawianym przypadku jest to terytorium Norwegii.

Polecamy: VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

Podatnik polski jest zobowiązany wystawić fakturę na świadczone usługi, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności nie jest on zidentyfikowany w państwie trzecim (Norwegii) dla podatku o podobnym charakterze – art. 106 ust. 2 ww. ustawy.

Podatnik polski jest obowiązany do wystawienia faktury osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej na ich żądanie – art. 106 ust. 4 ww. ustawy o VAT.

Ze względu na fakt, że miejscem opodatkowania świadczonych usług jest terytorium państwa trzeciego, zgodnie z przepisem § 26 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia
28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) polski podatnik wystawia faktury usługobiorcom bez wykazywania na niej stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK