| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Dostawa na rzecz polskiego podmiotu może również stanowić WDT

Dostawa na rzecz polskiego podmiotu może również stanowić WDT

Zdarza się, iż polski podatnik dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Polski, a mimo tego towary w ramach takiej transakcji transportowane są z Polski na terytorium innego kraju Unii. Ponadto krajowy nabywca dla ww. transakcji posługuje się numerem VAT-UE nadanym przez inne niż Polska państwo Unii.

Polska Spółka A sprzedała 100 kg blachy falistej. Nabywcą blachy jest firma podająca polską nazwę oraz adres, jednakże niemiecki numer NIP UE (DE …). Nabywca zażyczył sobie, aby towar został przetransportowany do jego magazynu w Hamburgu.

W takim przypadku często pojawia się wątpliwość jaką dla przedmiotowej dostawy należy zastosować stawkę podatku VAT. Czy może stawkę właściwą dla dostawy krajowej, czy też może obniżoną do wysokości 0% stawkę przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie, w pierwszej kolejności należy ustalić czy opisaną powyżej dostawę można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawa towarów (dalej WDT).

Należy więc wymienić przesłanki umożliwiające zakwalifikowanie danej transakcji jako WDT.

Otóż, przez  WDT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonywaniu czynności sprzedaży na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak czytamy dalej warunkiem zaistnienia WDT jest fakt aby nabywcą towarów był podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju (art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).

Polecamy: Jak rozliczyć zaliczkę na poczet WDT?

Polecamy: Kiedy można stosować stawkę 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Zatem, aby można było mówić o transakcji WDT - co do zasady - muszą zostać spełnione następujące warunki:

1. powinna nastąpić sprzedaż towarów (przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel),

2. towar powinien zostać przemieszczony z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Unii,

3. dostawa towarów powinna być dokonana na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii.

Literalne brzmienie powołanych przepisów prowadzi do wniosku, że w sytuacji gdy:

a) podatnik dokonuje dostawy na rzecz podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium Polski, który dla powyższej transakcji podaje zagraniczny numer VAT-UE (tym samym dostawa jest realizowana na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa  Unii), a

b) towar jest transportowany na terytorium innego niż Polska kraju członkowskiego

- to taką transakcję należy zakwalifikować jako WDT.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »