| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe płatnika

Obowiązki podatkowe ciążą nie tylko na podatnikach. Mają je także płatnicy. Płatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zobowiązane na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu. Zatem główną powinnością płatników jest obliczanie, pobór i zapłata podatków. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane przez płatników pytania, w zakresie ich obowiązków, i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

Płatnik ma obowiązki wobec oddelegowanego pracownika
Spółka, oddelegowując pracownika do pracy za granicę, nie przestaje być automatycznie płatnikiem dla takiego pracownika. Nie ma tu znaczenia fakt, że wiadomo, ile oddelegowanie będzie trwać. - Postanowienie ministra finansów z 22 listopada 2006 r., nr DD4/PB6-033-01382/mm/ZKK/ 06/252.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ MINISTER
Spółka zatrudniła na podstawie umowy o pracę pracownika i określiła jego miejsce świadczenia pracy na terytorium Francji przez okres dłuższy niż 183 dni w danym roku podatkowym. Czy jest możliwe zwolnienie płatnika z obowiązku pobierania zaliczek na PIT w Polsce od początku trwania umowy o pracę, w sytuacji gdy pewne jest, że oddelegowany pracownik będzie świadczył pracę we Francji przez ponad rok?
ODPOWIEDŹ MINISTRA
W celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania określoną w art. 23 ust. 1 lit. a) umowy polsko-fracuskiej w związku z art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) - metodę wyłączenia z progresją.
Omawiana spółka jako płatnik, ma obowiązek naliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń, oddelegowanemu do pracy na terytorium Francji pracownikowi do momentu nieprzekroczenia limitu 183 dni w danym roku podatkowym.
Natomiast dochód uzyskany z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Francji po upływie 183 dni w ciągu danego roku podatkowego podlega opodatkowaniu we Francji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 polsko-francuskiej umowy dochód ten podlega opodatkowaniu we Francji, a w Polsce jest zwolniony od opodatkowania, jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów podatnika podlegających opodatkowaniu w Polsce stosuje się stawkę podatku wyliczoną dla całego dochodu (tzn. tego uzyskanego w Polsce i tego z zagranicy). Jeżeli zaś pracownik nie będzie uzyskiwał w danym roku podatkowym innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 23 ust. 1 umowy polsko-francuskiej przewidującym zastosowanie tzw. metody wyłączenia z progresją, spółka będzie wówczas zwolniona od poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń.
OPINIA
MichaŁ Grzybowski, doradca podatkowy, menedżer, Ernst & Young
Zgodnie z interpretacją ministra finansów, w stanie prawnym obowiązującym w roku 2006, płatnik nie miał możliwości zaniechania poboru zaliczek na podatek, nawet jeżeli miał pewność, że prawo do opodatkowania dochodu będzie należało do kraju, do którego oddelegował swojego pracownika. Możliwość taką uzyskiwał dopiero od momentu, kiedy spełnione zostały przesłanki wynikające z określonej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, np. przekroczenie 183 dni pobytu przez pracownika w tym kraju. Takie podejście powodowało, że odprowadzone przez pracodawcę przez 183 dni zaliczki od dochodów pracownika, de facto podlegające opodatkowaniu w kraju wykonywania pracy, stawały się nadpłaconymi w Polce. Możliwość ich odzyskania przez pracownika istniała jedynie poprzez złożenie rocznego zeznania podatkowego. Począwszy od 1 stycznia 2007 r. wskazane zasady uległy zmianie. Zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy o PIT, pracodawcy płatnicy nie pobierają zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Polski, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza Polską. Jedynie na wniosek podatnika pracodawcy pobierają zaliczki na podatek dochodowy, uwzględniając postanowienia odpowiednich umów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK