| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym. Jej zasadniczą funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie poprawnego ujęcia transakcji w księgach zarówno wystawcy, jak i odbiorcy faktury. Przepisy nie zawierają jednego wiążącego wzoru faktury, wskazują jedynie, jakie elementy powinna ona zawierać. Tymczasem poprawnie wystawiona faktura pozwala uniknąć problemów przy odliczaniu VAT.

Faktury VAT marża
Faktury VAT marża wystawiają podatnicy, dla których podstawą opodatkowania jest marża. Do tej grupy należą podatnicy świadczący usługi turystyki oraz dokonujący dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Podstawą opodatkowania w tych przypadkach jest marża. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT marżą jest różnica pomiędzy kwotą należności, którą powinien zapłacić nabywca, a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku. Taka procedura rozliczania VAT oznacza, że sprzedawca odprowadza VAT od marży, ale bez możliwości odliczenia VAT z faktur zakupu.
 
Tego rodzaju faktura ma ograniczony zakres danych i nie musi określać ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Podatnicy wystawiający fakturę VAT marżę nie muszą wyszczególniać na niej swojej marży, wystarczy, że wpiszą kwotę należności ogółem cyframi i słownie.
 
W tym przypadku podatnicy powinni liczyć się z tym, że inaczej będą musieli postąpić w sytuacji, gdy otrzymają część należności przed sprzedażą towaru lub usługi, niż to się dzieje w przypadku faktur zaliczkowych. Jest to bezpośrednią konsekwencją określenia marży jako podstawy opodatkowania. Podatnik może wyliczyć marżę dopiero wtedy, gdy jest w stanie wskazać różnicę pomiędzy całością kwoty, jaką ma zapłacić nabywca, a kwotą nabycia. Trudno zaś mówić o marży w przypadku, gdy przed sprzedażą towaru nabywca dokona przedpłaty (w formie zaliczki), która nie przekroczy kwoty jego nabycia. W praktyce podatnicy wystawiają zazwyczaj faktury VAT marża, jednak bez opodatkowania kwoty otrzymanej zaliczki. Jest ona uwzględniana na fakturze tylko w kwocie brutto. O powstaniu marży będzie można mówić dopiero, gdy łączna kwota otrzymywanych zaliczek na poczet nabycia towaru będzie wyższa od kwoty nabycia. Powstała różnica pomiędzy kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia będzie podlegała opodatkowaniu.
Faktury wewnętrzne
Kolejnym rodzajem faktur potwierdzających określone czynności są faktury wewnętrzne. Faktury wewnętrzne można wystawić w jednym egzemplarzu. Należy je przechowywać wraz z całą dokumentacją dotyczącą podatku. Są one przeznaczone do dokumentowania określonych w ustawie przypadków. Chodzi tu o:
 
- przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części,
 
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizn - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części,
 
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
 
- dostawę towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca,
 
- import usług,
 
- zwrócone kwoty dotacji i innych dopłat o podobnym charakterze.
 
Przepisy nie zawierają jednego wzoru faktury wewnętrznej. Co do zasady przyjmuje się, że faktury wewnętrzne wystawane są na takich zasadach, jak zwykłe faktury. Trzeba jednak pamiętać o swoistych różnicach. W niektórych przypadkach faktury mogą nie zawierać NIP kontrahenta. Dotyczy to np. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług. Z kolei przy przekazaniu towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy, gdy nie można ustalić konkretnego nabywcy towaru lub usługi, na fakturze nie umieszcza się danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania tych czynności.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK