| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Jak rozliczyć się w PIT-36 i PIT-36L

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych rozliczający się z fiskusem na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej lub według stawki liniowej, do końca kwietnia mają czas na złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. W pierwszym przypadku rozliczenia należy dokonać na formularzu PIT-36, natomiast dla przedsiębiorców opodatkowanych liniowo przeznaczony jest PIT-36L. Wyjaśniamy, w jaki sposób wypełnić oba te formularze poprawnie.

Kwota do zapłaty/nadpłata

W części K zeznania PIT-36 podatnicy dokonują obliczenia kwoty do zapłaty albo kwoty nadpłaty.

Poz. 193 i 194 wypełniają podatnicy obowiązani do zapłacenia podatku z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c). Podatek ten płatny jest w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok, w którym dokonano zbycia. W tej części, w związku ze zmianą zasad opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, doprecyzowano, że wiersz ten dotyczy wyłącznie nieruchomości i praw nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008.

W poz. 195 i 196 należy natomiast wykazać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, od dochodów (przychodów) uzyskanych bez pośrednictwa płatnika (z pewnymi wyjątkami).

Podatnik w tej części wykazuje również kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w art. 30a ust. 9 i 10 ustawy o PIT oraz różnicę pomiędzy zryczałtowanym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą albo różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a zryczałtowanym podatkiem.

Odsetki i zaliczki

Część L zeznania dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 44 ust. 1b ustawy. Wyjaśnijmy, że chodzi tu o podatek, jaki osoby fizyczne, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Polski i uzyskujące bez pośrednictwa płatnika przychody, o którym mowa w art. 29 ustawy o PIT, są zobowiązane wpłacać bez wezwania na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Następnym krokiem jest wypełnienie części M zeznania. Zawiera ona rubryki przeznaczone na wpisanie odsetek naliczonych zgodnie z art. 22e ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy o PIT. Jeżeli podatnicy zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie byli zobowiązani do zaliczenia ich do środków trwałych, to wówczas muszą wykazać i zapłacić stosowne kwoty zaliczek.

Część N należy wykazać należne za poszczególne miesiące lub kwartały roku podatkowego zaliczki na podatek, o którym mowa w art. 44 ust. 1, 1a i 7 ustawy o PIT, z wyjątkiem zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej uiszczanych w formie uproszczonej na podstawie art. 44 ust. 6b ustawy.

Przekazanie 1 proc.

Po części N: należne zaliczki, o których mowa w art. 44 ust. 1, 1a i 7 ustawy o PIT zamieszczono blok zatytułowany: Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (część O). Jednocześnie z uwagi na konstrukcję tego bloku (obowiązującą już w rozliczeniu za 2007 rok) oraz przewidziane w nowelizacji ustawy o PIT zmiany dotychczasowy opis mówiący o tym, że należy podać nazwę organizacji pożytku publicznego oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zastąpiono opisem, zgodnie z którym należy podać nazwę organizacji pożytku publicznego, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz wysokość kwoty dla organizacji.

Po części stanowiącej wniosek o przekazanie 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego dodano część P: Informacje uzupełniające (część ta powstała na bazie dotychczasowej pozycji Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem umiejscowionej w Informacji o załącznikach). Jest ona przeznaczona do ewentualnego poinformowania o adresie do korespondencji, numerze telefonu, faksu czy adresie email oraz formie, w jakiej podatnicy chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty. W części tej podatnicy mogą ponadto podać informacje, które w ich ocenie mogą mieć wpływ na wydatkowanie środków zgromadzonych przez organizację pożytku publicznego w ramach 1 proc., np. wskazanie, że wpłata ma nastąpić na rzecz konkretnej osoby. Ponadto, podatnik może wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego jego danych osobowych, adresowych oraz wysokość kwoty, jaką na jego wniosek urząd skarbowy przekazał organizacji pożytku publicznego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK