| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Zasady odpowiedzialności biur rachunkowych

Przede wszystkim w myśl art. 6 ustawy o podmiotach zbiorowych odpowiedzialność albo brak odpowiedzialności podmiotu zbiorowego na zasadach określonych w ustawie nie wyłącza odpowiedzialności cywilnej za wyrządzoną szkodę, odpowiedzialności administracyjnej ani indywidualnej odpowiedzialności prawnej sprawcy czynu zabronionego.
Zasadniczą karą obowiązkowo orzekaną wobec podmiotów zbiorowych jest kara pieniężna, której wysokość zależy od rodzaju przestępstwa (generalnie kara ta nie powinna przekroczyć 10 proc. przychodu określonego w trybie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, osiągniętego w roku podatkowym poprzedzającym wydanie orzeczenia) – art. 7 ust. 1 ustawy. Jednocześnie kara pieniężna nie może być niższa niż 5000 zł. W stosunku do podmiotów zbiorowych, które nie są osobami prawnymi, przychód musi być ustalony w odrębnym trybie.
Ponadto, w każdym przypadku sąd będzie orzekał również obligatoryjnie przepadek:
a) przedmiotów pochodzących chociażby pośrednio z czynu zabronionego lub które służyły lub były przeznaczone do popełnienia czynu zabronionego,
b) korzyści majątkowej pochodzącej chociażby pośrednio z czynu zabronionego,
c) równowartości przedmiotów lub korzyści majątkowej pochodzących chociażby pośrednio z czynu zabronionego.
Jednocześnie ustawa w art. 9 przewiduje kary niepieniężne, które mogą być nałożone dodatkowo na podmiot zbiorowy. Do kar tych zalicza się m.in.:
a) zakaz promocji lub reklamy prowadzonej działalności, wytwarzanych lub sprzedawanych wyrobów, świadczonych usług lub udzielanych świadczeń,
b) zakaz korzystania z dotacji, subwencji lub innych form wsparcia finansowego środkami publicznymi,
c) zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne,
d) zakaz prowadzenia określonej działalności podstawowej lub ubocznej,
e) podanie wyroku do publicznej wiadomości.
Orzekając karę pieniężną, powyższe zakazy oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości, sąd uwzględnia nie tylko rodzaj przestępstwa, ale również rozmiary korzyści uzyskanej przez podmiot zbiorowy, a także społeczne następstwa ukarania (art. 10 ustawy).
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy czyn zabroniony, stanowiący podstawę odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, nie przyniósł temu podmiotowi korzyści, sąd może odstąpić od orzeczenia kary pieniężnej, poprzestając na orzeczeniu przepadku, zakazie lub podania wyroku do publicznej wiadomości (art. 12 ustawy). Nie orzeka się ponadto zakazu prowadzenia określonej działalności podstawowej lub ubocznej w stosunku do podmiotu, jeżeli orzeczenie mogłoby doprowadzić do upadłości albo likwidacji podmiotu zbiorowego. Warunek ten nie ma jednak zastosowania do podmiotu, który ponownie jest odpowiedzialny za czyn zabroniony ustawą, stanowiący podstawę odpowiedzialności podmiotu zbiorowego przed upływem 5 lat od orzeczenia kary pieniężnej. W takim wypadku ustawa przewiduje ostrzejsze sankcje karne w postaci kary pieniężnej wyższej od ogólnie przewidzianej, w wysokości górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę (czyli maksymalnie w wysokości 15 proc. przychodu określonego w trybie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK