| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego?

RADA
Nie. Pani działalność gospodarcza w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie mogła być opodatkowana podatkiem liniowym.
UZASADNIENIE
Utrata prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym nastąpi w sytuacji, gdy podatnik, który wybrał taki sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Nie są to jakiekolwiek przychody, ale odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden z jego wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Chodzi tutaj o czynności wykonywane w ramach stosunku pracy zarówno w bieżącym roku podatkowym, jak i w roku ubiegłym.
Z pytania wynika, że Czytelniczka była zatrudniona na stanowisku głównej księgowej w firmie, której obecnie zamierza poprowadzić księgi rachunkowe w ramach usług będących przedmiotem jej działalności gospodarczej. Kluczowe zatem dla udzielenia odpowiedzi na pytanie jest dokonanie oceny, czy czynności wykonywane przez nią w ramach stosunku pracy będą pokrywać się z zakresem usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej.
Zakres obowiązków głównego księgowego w firmie niewątpliwie pokrywa się z zakresem usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez podmiot usługowo prowadzący księgi rachunkowe. Wynika to z roli pełnionej przez zewnętrzny podmiot w razie powierzenia mu prowadzenia ksiąg w ramach świadczonych usług.
A zatem jeśli Czytelniczka zdecyduje się świadczyć byłemu pracodawcy usługę polegającą na prowadzeniu jego ksiąg rachunkowych, to będzie ona odpowiadać czynnościom wykonywanym dotychczas w ramach stosunku pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczka nie będzie więc miała prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.
Gdyby Czytelniczka zdecydowała się na prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w zakresie wykonywania tłumaczeń, natomiast byłemu pracodawcy prowadziłaby księgi na podstawie umowy zlecenia w ramach działalności wykonywanej osobiście, to miałaby prawo do stosowania podatku liniowego. Trzeba przy tym pamiętać, że aby taka umowa zlecenia nie została zakwalifikowana przez organy podatkowe jako wykonywana w ramach działalności gospodarczej, konieczne jest spełnienie warunków określonych w art. 13 pkt 8 updof.
 • art. 9a, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK