| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

Czy można skorzystać z podatku liniowego przechodząc na samozatrudnienie

W sierpniu 2005 r. uzyskałam odpowiednie uprawnienia i od września 2005 r. rozpoczynam usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych na rzecz pierwszych klientów (jednocześnie będę działać jako tłumacz). I ja, i mój obecny pracodawca, dla którego pracowałam jako główna księgowa, chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę i zacząć współpracować w ramach prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego. Czy istnieje możliwość uniknięcia utraty prawa do skorzystania z podatku liniowego?

RADA
Nie. Pani działalność gospodarcza w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie będzie mogła być opodatkowana podatkiem liniowym.
UZASADNIENIE
Utrata prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym nastąpi w sytuacji, gdy podatnik, który wybrał taki sposób opodatkowania, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Nie są to jakiekolwiek przychody, ale odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden z jego wspólników wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Chodzi tutaj o czynności wykonywane w ramach stosunku pracy zarówno w bieżącym roku podatkowym, jak i w roku ubiegłym.
Z pytania wynika, że Czytelniczka była zatrudniona na stanowisku głównej księgowej w firmie, której obecnie zamierza poprowadzić księgi rachunkowe w ramach usług będących przedmiotem jej działalności gospodarczej. Kluczowe zatem dla udzielenia odpowiedzi na pytanie jest dokonanie oceny, czy czynności wykonywane przez nią w ramach stosunku pracy będą pokrywać się z zakresem usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej.
Zakres obowiązków głównego księgowego w firmie niewątpliwie pokrywa się z zakresem usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez podmiot usługowo prowadzący księgi rachunkowe. Wynika to z roli pełnionej przez zewnętrzny podmiot w razie powierzenia mu prowadzenia ksiąg w ramach świadczonych usług.
A zatem jeśli Czytelniczka zdecyduje się świadczyć byłemu pracodawcy usługę polegającą na prowadzeniu jego ksiąg rachunkowych, to będzie ona odpowiadać czynnościom wykonywanym dotychczas w ramach stosunku pracy. W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczka nie będzie więc miała prawa do opodatkowania podatkiem liniowym.
Gdyby Czytelniczka zdecydowała się na prowadzenie działalności gospodarczej jedynie w zakresie wykonywania tłumaczeń, natomiast byłemu pracodawcy prowadziłaby księgi na podstawie umowy zlecenia w ramach działalności wykonywanej osobiście, to miałaby prawo do stosowania podatku liniowego. Trzeba przy tym pamiętać, że aby taka umowa zlecenia nie została zakwalifikowana przez organy podatkowe jako wykonywana w ramach działalności gospodarczej, konieczne jest spełnienie warunków określonych w art. 13 pkt 8 updof.
 • art. 9a, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Anna Welsyng-Zielony
doradca podatkowy, prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK