| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obliczać uproszczone zaliczki w przypadku połączenia spółek z o.o.

Jak obliczać uproszczone zaliczki w przypadku połączenia spółek z o.o.

Jestem udziałowcem Spółki z o.o. Trans, która w październiku 2004 r. przejęła Spółkę z o.o. Ort1. Spółki połączyły się przez inkorporację metodą nabycia udziałów. Obie spółki miały w 2004 r. prawo płacić zaliczki w sposób uproszczony. Proszę o opisanie - zakładając, że nie zmieni się prawo w zakresie objętym pytaniem - jaki wpływ na płacenie zaliczek w 2005 r. przez Spółkę z o.o. Trans będzie miało przejęcie innej spółki. Czy do zaliczek za listopad i grudzień 2004 r. płaconych przez Spółkę z o.o. Trans należy doliczyć zaliczki uproszczone płacone do tej pory przez spółkę Ort? Czy możemy w wyniku połączenia stracić prawo do płacenia uproszczonych zaliczek w 2004 albo 2005 r.?

Nie stracą Państwo prawa do płacenia zaliczek uproszczonych w 2004 i 2005 r., jeżeli Spółka z o.o. Trans wypełni wszystkie warunki przewidziane dla podmiotów płacących uproszczone zaliczki. Najważniejszym jest wykazanie w zeznaniu podatkowym dochodu, który będzie podstawą obliczania zaliczek. Połączenie spó-łek w październiku 2004 r. metodą nabycia udziałów nie ma wpływu na wysokość uproszczonych zaliczek płaconych przez Spółkę z o.o. Trans w 2005 r. Podobna reguła będzie obowiązywać w przypadku zaliczek płaconych przez tę spółkę za listopad i grudzień 2004 r.
Zaliczki uproszczone płaci się w trakcie roku podatkowego. Po jego zakończeniu następuje porównanie wartości wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy z rzeczywistą wartością podatku obciążającego spółkę z o.o. Po zadeklarowaniu opłacania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy prawa tego zasadniczo nie traci się. Wyjątkiem jest sytuacja nieosiągnięcia dochodu przez podatnika w poprzednich latach podatkowych. Brak dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym rok i dwa lata przed rokiem podatkowym, w którym płacone będą zaliczki uproszczone, odbiera prawo do stosowania zaliczek uproszczonych. Taka weryfikacja prawa do opłacania zaliczek uproszczonych odbywa się po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast w jego trakcie podatnikowi nie odbiera się tego prawa.
Przykład
Spółka z o.o. Wers nabyła w 2004 r. prawo do opłacania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie w wysokości 100 000 zł miesięcznie. Spółka ta przejęła Spółkę z o.o. DRB metodą nabycia udziałów. Fakt przejęcia innej spółki nie ma żadnego wpływu na prawo do opłacania zaliczek uproszczonych. Spółka z o.o. Wers nie musi występować do naczelnika urzędu skarbowego o potwierdzenie prawa do płacenia zaliczek uproszczonych tylko dlatego, że przejęła inną spółkę.
Połączenie dwóch spółek z o.o. przez inkorporację metodą nabycia polega na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. W metodzie tej Spółka z o.o. Trans wydała wspólnikom Spółki z o.o. Ort swoje udziały. W wyniku przejęcia nie powstała nowa spółka. Po połączeniu Spółka z o.o. Ort zakończyła swoją działalność, a jej aktywa i zobowiązania stały się elementami majątku spółki z o.o. Trans. W opisanym przypadku nastąpił koniec roku podatkowego Spółki z o.o. Ort. Skutkiem zamknięcia roku podatkowego przez spółkę Ort jest wygaśnięcie obowiązku płacenia zaliczek uproszczonych przez tę spółkę w listopadzie i grudniu 2004 r. Dlatego spółka Trans nie przejmuje obowiązku płacenia zaliczek za spółkę Ort, mimo że jest jej następcą prawnym.
reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »