| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Prowadzimy sklep z przyprawami i herbatami. Mamy zamiar rozpocząć także sprzedaż przez Internet. W związku z tym mam pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli wysyłamy towar do nabywcy za zaliczeniem pocztowym?


Zatem zarówno w sytuacji, kiedy wysyłają Państwo towar za zaliczeniem pocztowym, jak i po otrzymaniu zaliczki za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny.

W przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje on w momencie, w którym otrzymaliście środki pieniężne za pośrednictwem poczty na konto (art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy o VAT), natomiast w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie otrzymania zapłaty (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Zapłatę traktuje się jako 100-proc. zaliczkę.
 

Przykład
Soleo Sp. z o.o. prowadząca sprzedaż internetową kosmetyków dokonała sprzedaży 20 lutego 2007 r. na rzecz Jana Kowalskiego i Marka Nowaka. Jan Kowalski tego samego dnia, w którym dokonał zakupu w sklepie internetowym, dokonał płatności przelewem na konto sprzedawcy, wykorzystując przy tym swoje internetowe konto bankowe. Kolejnego dnia należność była już zaksięgowana na koncie sprzedawcy. Natomiast pan Marek Nowak otrzymał awizo pocztowe, wzywające do odbioru przesyłki. Przesyłkę odebrał 23 lutego. Pieniądze za towar zostały przekazane sprzedawcy pocztą 26 lutego. Pomimo tego, że spółka dokonała sprzedaży dla dwóch odbiorców 20 lutego, obowiązek podatkowy w tych dwóch przypadkach powstał odpowiednio:
- z tytułu sprzedaży na rzecz Jana Kowalskiego - 21 lutego,
- z tytułu sprzedaży na rzecz Marka Nowaka - 26 lutego.
 

Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 1 i 11, art. 19 ust. 13 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »