| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 13 pkt 8) wynika, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki niemającej osobowości prawnej. W art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 updof, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.
Z zacytowanych przepisów wynika, że w sytuacji gdy indywidualne zlecenia realizowane są wyłącznie na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, a zleceniodawcy (płatnikowi) nie zostało złożone wymienione oświadczenie, to wypłacane wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, umów o dzieło są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, rozliczanymi na zasadach ogólnych, od których płatnik pobiera zaliczki zgodnie z art. 41 pkt 1 tej ustawy. Z uwagi na fakt, że podatek liniowy odnosi się wyłącznie do dochodów z działalności gospodarczej, to osiąganie przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy nie powoduje utraty prawa do tej formy opodatkowania.
Warunkiem zachowania prawa do opodatkowania w formie liniowej jest jednak to, że podatnik nie uzyskuje przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającej czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy,
• wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – stosownie do art. 9a ust. 3 updof.
WAŻNE!
Należy pamiętać, że wybór opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności według liniowej stawki 19% oznacza automatycznie rezygnację z wszelkich ulg i odliczeń (również przysługujących w ramach praw nabytych), poza odliczeniem od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne, a od podatku – składek na ubezpieczenie zdrowotne.
W ostatniej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został odrzucony pomysł przyznania prawa do wspólnego rozliczania się z małżonkiem przedsiębiorcy opodatkowanemu podatkiem liniowym.
• art. 9a, 10, 13, 14 i 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619
Anna Welsyng-Zielony
prawnik, doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert M

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK