| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

Jak prawidłowo rozliczać podatek liniowy

1. Czy podatek liniowy podlega zmniejszeniu o składkę zdrowotnąProwadzę działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Czy w deklaracji PIT-5L mogę od podatku dochodowego odjąć kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacone przez spółkę jako płatnika za mnie z tytułu działalności w spółce?

Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 13 pkt 8) wynika, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 updof, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki niemającej osobowości prawnej. W art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 updof, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof.
Z zacytowanych przepisów wynika, że w sytuacji gdy indywidualne zlecenia realizowane są wyłącznie na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, a zleceniodawcy (płatnikowi) nie zostało złożone wymienione oświadczenie, to wypłacane wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, umów o dzieło są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, rozliczanymi na zasadach ogólnych, od których płatnik pobiera zaliczki zgodnie z art. 41 pkt 1 tej ustawy. Z uwagi na fakt, że podatek liniowy odnosi się wyłącznie do dochodów z działalności gospodarczej, to osiąganie przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 ustawy nie powoduje utraty prawa do tej formy opodatkowania.
Warunkiem zachowania prawa do opodatkowania w formie liniowej jest jednak to, że podatnik nie uzyskuje przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającej czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
• wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy,
• wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy – stosownie do art. 9a ust. 3 updof.
WAŻNE!
Należy pamiętać, że wybór opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności według liniowej stawki 19% oznacza automatycznie rezygnację z wszelkich ulg i odliczeń (również przysługujących w ramach praw nabytych), poza odliczeniem od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne, a od podatku – składek na ubezpieczenie zdrowotne.
W ostatniej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został odrzucony pomysł przyznania prawa do wspólnego rozliczania się z małżonkiem przedsiębiorcy opodatkowanemu podatkiem liniowym.
• art. 9a, 10, 13, 14 i 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619
Anna Welsyng-Zielony
prawnik, doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK