| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

Jak rozliczać zaliczki w eksporcie

W listopadzie 2006 r. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet dostawy ze Szwajcarii, którą rozliczyliśmy w deklaracji za listopad ze stawką 0%. W maju dokonaliśmy dostawy tych towarów do Niemiec. Kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE w Niemczech. Jak powinnyśmy rozliczyć tę transakcję?

Jeśli warunek wywozu nie zostanie dotrzymany, tj. towar zostanie wywieziony w okresie dłuższym niż 6 miesięcy, wówczas podatnik ma obowiązek dokonania korekty rozliczeń. Sposób korekty należy uzależnić od tego, czy:
1) wywóz towarów poza granice UE nastąpi w terminie dłuższym niż 6 miesięcy,
2) towary nie zostaną wywiezione poza granice UE, ale np. do innego kraju UE lub miejsca na terytorium kraju.

W pierwszym przypadku obowiązek podatkowy nie powstał w ogóle. Powstaje dopiero z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W takim przypadku podatnik jest zobowiązany dokonać korekty. Problem tkwi w tym, kiedy należy takiej korekty dokonać. Organy podatkowe uznają, że takiej korekty należy dokonać w deklaracji składanej za okres, w którym mija 6 miesiąc od dnia otrzymania zaliczki.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny 100 000 zł. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 5 maja. Nastąpiła jednak 2 czerwca. 15 czerwca spółka otrzymała dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE. W związku z tym w deklaracji za maj należy dokonać korekty, wykazując w poz. 31 kwotę 100 000 ze znakiem (-). Natomiast w deklaracji za czerwiec należy wykazać tę transakcję jako eksport towarów.

Natomiast w drugim przypadku, gdy nabywca towarów zmieni dyspozycję co do wywozu towarów, jesteśmy zobowiązani do korekty deklaracji, w której rozliczyliśmy zaliczkę. Gdy towary nie opuszczą terytorium Polski lub zostaną wywiezione do innego kraju UE, ale nabywca nie będzie posiadał NIP VAT UE, to wtedy jesteśmy zobowiązani zastosować stawkę krajową. Przyjmuje się w tym przypadku, że otrzymana kwota jest kwotą brutto.
 

Przykład
Spółka 15 października otrzymała zaliczkę na poczet eksportu w wysokości 100% ceny - 100 000 zł. W kontrakcie ustalono, że dostawa nastąpi 5 maja i nastąpiła w tym dniu, ale do Niemiec. Szwajcarski kontrahent nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. Dlatego transakcję należy rozliczyć jak dostawę krajową, w tym przypadku opodatkowaną stawką 0%. W deklaracji za październik należy dokonać korekty, wykazując w poz. 31 kwotę 100 000 ze znakiem (-) oraz w poz. 28 - 81 967, a w poz. 29 - 18 033.
 

Podstawa prawna:
- art. 19 ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »