| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowania

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowania

Jakie strony transakcji między podmiotami powiązanymi są zobowiązane do jej dokumentowaniaSpółka z o.o. nabywa surowce od powiązanej rodzinnie spółki komandytowej. Wartość transakcji przekracza limity, o których mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy powstały w wyniku tej transakcji obowiązek dokumentowania powinna realizować spółka komandytowa (sprzedawca) czy spółka z o.o. (odbiorca)?

Podatnicy uczestniczący w transakcji uznanej za transakcję między podmiotami powiązanymi będą zobowiązani do prowadzenie dokumentacji tej transakcji. Oznacza to, że dokumentację powinna prowadzić spółka z o.o. i z osobna wspólnicy spółki komandytowej.
Począwszy od 1 stycznia 2001 r. podatnicy zawierający transakcje z podmiotem powiązanym są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej m.in.:
1) określenie funkcji, jakie będą spełniać uczestnicy transakcji,
2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formy i terminu zapłaty,
3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,
4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach,
5) wskazanie innych czynników – w przypadku gdy były uwzględnione w celu określenia wartości przedmiotu transakcji,
6) określenie korzyści, oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji, związanych z uzyskaniem świadczeń – w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.
Obowiązek obejmuje transakcje między podmiotami powiązanymi, w zależności od wysokości łącznej kwoty świadczeń w jednym roku oraz przedmiotu świadczenia. Do celów podatku dochodowego od osób prawnych obowiązek obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20% kapitału zakładowego (akcyjnego), określonego zgodnie z art. 16 ust. 7, albo
2) 30 000 euro – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
3) 50 000 euro – w pozostałych przypadkach.
Do celów podatku dochodowego od osób fizycznych analogiczniy obowiązek powstaje w przypadku przekroczenia limitu określonego wyżej – w punktach 2) i 3).
Jak sądzę, w przypadku Czytelnika mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi w myśl art. 11 updop i art. 25 updof. Co więcej, transakcje miedzy spółką z o.o. i spółką komandytową przekroczyły wskazane limity. W tej sytuacji wątpliwości Czytelnika budzi to, który z uczestników transakcji powinien ją udokumentować. Ponieważ ustawodawca nie określił wyłączeń z obowiązku dokumentowania transakcji, należy uznać, że obowiązek taki spoczywa na wszystkich jej stronach.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK