| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy usługi dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych są zwolnione z VAT

Kiedy usługi dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych są zwolnione z VAT

Zwolnienie z podatku VAT: Zwolnieniu z VAT podlegają jedynie usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, tj. osób fizycznych, prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którzy nabywają te usługi na własne potrzeby, a nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług dostępu szerokopasmowego do internetu.
Kiedy usługi dostępu do internetu dla użytkowników indywidualnych są zwolnione z VAT
Jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług dostępu do internetu bezprzewodowo (symbol PKWiU 64.20.1). Usługi te świadczymy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób prawnych. Podmioty te wykorzystują świadczone usługi na własne potrzeby i nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie dostępu do sieci internetowej. Jaką stawkę mamy stosować przy wystawianiu faktur?
W załączniku nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającym katalog usług zwolnionych od podatku VAT, ustawodawca wymienia pod poz. 14 „usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy”.
Analizując przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, w części dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy, należy stwierdzić, że zwolnienie to zostało zawężone ze względu na rodzaj odbiorcy – użytkownicy indywidualni, oraz ze względu na cechy odbiorcy – nieprowadzący działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy.
Ustawa zwalnia z podatku VAT usługi dostępu do internetu świadczone dla użytkowników indywidualnych, którzy nie prowadzą działalności w tym zakresie na dostęp szerokopasmowy.
Niestety, ustawa nie podaje wytłumaczenia czy definicji używanych tu pojęć, dlatego należy się w tym przypadku oprzeć na wykładni językowej.
Należy stwierdzić, że ustawodawca ograniczył zwolnienie do użytkowników indywidualnych. Według „Słownika języka polskiego” indywidualny oznacza „właściwy tylko dla danej jednostki, odrębny”, natomiast użytkownik to „osoba lub instytucja użytkująca coś, korzystająca z czegoś”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK