| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczać różnice kursowe, posiadając konto dewizowe

Jak rozliczać różnice kursowe, posiadając konto dewizowe

Prowadzimy księgowość w formie pkpir. Posiadamy konto walutowe. Wystawiamy faktury w euro dla klienta z Holandii. Proszę o wyjaśnienie, jak rozliczyć różnice kursowe w momencie przeksięgowania waluty na konto złotówkowe. Czy księguję je w pkpir dwa razy? Pierwszy raz w momencie wpływu na rachunek dewizowy, a drugi w momencie przeksięgowania z rachunku dewizowego na złotówkowy?

tego dnia” jest kursem z dnia, w którym firma:

faktycznie otrzymuje należność za wystawioną fakturę (rachunek),

dokonuje faktycznej zapłaty należności, wynikającej z wystawionej przez kontrahenta faktury (rachunku), w jakiejkolwiek formie.

Z powyższego wynika, że kwota otrzymana z tytułu sprzedaży lub zobowiązanie podlegające zapłacie winny być wycenione wg faktycznego kursu waluty z danego dnia, stosowanego w banku, z którego usług Pan korzysta. (...)

W przypadku gdy nie można określić kursu kupna czy kursu sprzedaży walut obcych, należy stosować średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania przychodu. W sytuacji przedstawionej przez Czytelnika różnica kursowa powstanie w momencie otrzymania należności na konto walutowe. Wartość należności w walucie euro powinna być przeliczona na złotówki zgodnie z kursem kupna banku, z którego Czytelnik korzysta, prowadząc konto walutowe w euro, z dnia wpływu należności na konto.

PRZYKŁAD

Czytelnik sprzedał holenderskiemu kontrahentowi towary, wystawiając 23 października 2007 r. fakturę na kwotę 5000 euro. Średni kurs NBP wynosił w tym dniu 3,6835 zł.

Należy dokonać przeliczenia wartości faktury: 5000 euro × 3,6835 zł = 18 417,50 zł.

Kwotę wyrażoną w złotówkach zaewidencjonowano w kolumnie 7 pkpir jako przychód ze sprzedaży.

Należność od holenderskiego kontrahenta wpłynęła na konto walutowe firmy Czytelnika 29 października 2007 r. Kurs kupna euro w tym dniu, ustalony przez bank Czytelnika, wynosił 3,6911 zł. W związku z tym przychód faktycznie otrzymany wyniósł:

5000 euro × 3,6911 zł = 18 455,50 zł.

W tym przypadku powstały dodatnie różnice kursowe w wysokości 38 zł (18 455,50 zł - - 18 417,50 zł).

Dodatnią różnicę kursową w wysokości 38 zł Czytelnik powinien zaksięgować 29 października 2007 r. w kolumnie 8 jako pozostały przychód.

Kolejna różnica kursowa powstanie w momencie przeksięgowania środków z rachunku walutowego na rachunek złotówkowy. Wartość środków przelanych na rachunek złotówkowy należy wycenić według kursu kupna waluty z dnia ich otrzymania ogłoszonego przez bank prowadzący rachunek walutowy Czytelnika.

PRZYKŁAD

Czytelnik zlecił przeksięgowanie środków z rachunku walutowego, jakie otrzymał od holenderskiego kontrahenta - 5000 euro, na rachunek złotówkowy. W dniu wpływu waluty wartość została przeliczona zgodnie z kursem kupna banku, tj. 3,6911 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK