| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe

Obowiązek gwarantowania rzetelności sprawozdawczości finansowej ciąży na członkach organów spółek. W zakresie tej odpowiedzialności mają oni zagwarantować, aby dokumentacja sprawozdawczo-finansowa została sporządzona zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Regulacje zawarte w Kodeksie spółek handlowych odnoszą się jedynie do spółek z o.o., akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, natomiast przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości odnoszą się do wszystkich jednostek, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dotyczy to więc także zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów. Oznacza to, że odpowiedzialność organów nadzorujących nie dotyczy jedynie podmiotów, których działalność nie jest regulowana przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, ale w których może występować rada nadzorcza.

Jak ująć w księgach opłaty za użytkowanie wieczyste

Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego

Zasady odpowiedzialności uregulowane zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w Kodeksie spółek handlowych odnoszą się jedynie do osób, które zostały powołane do pełnienia funkcji w radzie nadzorczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wewnętrznymi regulacjami jednostki (na mocy stosownych uchwał).

Obowiązki rady nadzorczej wpływają jednocześnie na zakres odpowiedzialności cywilnoprawnej i karnej członków tego organu.

 Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe" >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK