| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Co robić z niezatwierdzonym w terminie sprawozdaniem finansowym

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe powinniśmy złożyć 15 lipca do KRS i ogłosić w Monitorze Polskim B? Jakie kary grożą za niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie?


RADA

Niezatwierdzenie sprawozdania finansowego w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego nie pociąga za sobą żadnych kar z punktu widzenia ustawy o rachunkowości. W obecnym stanie prawnym powoduje, że 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego (a więc dla większości jednostek 15 lipca) należy złożyć w sądzie niezatwierdzone roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności, a także opinię biegłego rewidenta (jeżeli badanie zostało zakończone). Niezatwierdzone sprawozdanie finansowe nie będzie podlegało publikacji w Monitorze Polskim B. Obowiązek ogłoszenia (publikacji) nastąpi dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania (w ciągu 15 dni od daty zatwierdzenia). Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. dokonuje jednak istotnych zmian w tym zakresie, wprowadzając obowiązek dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań także w przypadku, gdy ich zatwierdzenie nastąpi po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Kierownik każdej jednostki objętej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego składa w sądzie rejestrowym:

• roczne sprawozdanie finansowe,

• opinię biegłego rewidenta (jeżeli podlegało ono badaniu),

• odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku (lub pokryciu straty),

• sprawozdanie z działalności jednostki (w przypadku spółek z o.o., spółek akcyjnych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych).

Ustawa o rachunkowości (art. 69) nakazuje, by obowiązek ten został zrealizowany w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Dla większości jednostek (dla których rok obrotowy jest równy kalendarzowemu) ostateczny termin wypada więc 15 lipca.

Ustawa wprost wskazuje (art. 69 ust. 2), że jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1 (a więc w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego), to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie (a więc 15 dni po okresie 6 miesięcy od dnia bilansowego).

Z aktualnych przepisów nie wynika zatem obowiązek późniejszego (tj. po 15 lipca) dostarczenia do sądu zatwierdzonych sprawozdań. Ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości (z 18 marca 2008 r.) usuwa to oczywiste niedopatrzenie. Od 2009 r. art. 69 ust. 2 będzie brzmiał:

Jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w art. 53 ust. 1, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1.

WAŻNE!

W przypadku sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2009 r., jeżeli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, to należy je złożyć w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »