| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Czy wydruk z komputera może zastąpić fakturę

Czy wydruk z komputera może zastąpić fakturę

Wydruki z komputera potwierdzające dokonanie transakcji nie mogą być podstawą do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów podatkowych.


Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zaopatrywać się w towar m.in. na aukcjach internetowych, kiedy dokonują zakupów także od osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

W takich sytuacjach zastanawiają się, czy istnieje możliwość, by ponoszone wydatki na zakup towaru zaliczać do kosztów podatkowych.

Podstawą do tego miałyby być wydruki z internetu otrzymywane po zakończeniu aukcji, jak i potwierdzenia dokonania zapłaty, będące dowodem tego, że transakcja doszła do skutku.


Warunki do spełnienia


Zaliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe, jeśli spełnione są warunki wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednym z nich jest konieczność właściwego udokumentowania poniesionych wydatków, przy czym dowód taki powinien spełniać określone wymogi formalne.

Zagadnienia dotyczące dokumentowania wydatków regulują w przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Zapisy w księdze


Zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów mogą być dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych dalej fakturami, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub innych dowodów wymienionych w rozporządzeniu, stwierdzających dokonanie operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem.

Na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku).


Wydruk to za mało


Jednak dowody te mogą dotyczyć wyłącznie zakupów wymienionych w par. 14 ust. 2 rozporządzenia. Z tego też względu jako podstawy zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie można potraktować sporządzonych przez podatnika wydruków komputerowych dotyczących zakupów na aukcjach internetowych w kraju i za granicą.


PRZYKŁAD: WAŻNE JEST UDOKUMENTOWANIE WYDATKU

Podatnik prowadzi własną firmę, która zajmuje się sprzedażą części samochodowych. Czasami dokonuje zakupów na aukcjach internetowych - głównie ze względu na konkurencyjne ceny. W takich sytuacjach podatnik kupuje towar od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli zdecyduje się zaliczyć te wydatki do kosztów podatkowych, musi liczyć się z sytuacją, że zostaną one zakwestionowane przez urząd skarbowy jako bezprawne. Podatnik nie dysponuje bowiem odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi dokonanie zakupów. Posiadane przez niego wydruki z komputera nie są wystarczające.


Podstawa prawna:

- Par. 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia

2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK