REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podczas debaty o "Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" prezydent Bronisław Komorowski przekonywał, że nadszedł czas na zasadnicze reformy i wprowadzenie nowego ładu gospodarczego. Jednym z elementów tego ładu miałby być prostszy system podatkowy.

Stworzenie prostego systemu podatkowego, uelastycznienie rynku pracy, dla mikrofirm oraz polepszenie systemu stanowienia prawa pozwoli przedsiębiorcom budować konkurencyjność ich firm - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. - Musimy razem przygotowywać się do twardej konkurencji, którą chcemy wygrać - zaznaczył.

Autopromocja

W Pałacu Prezydenckim z udziałem przedsiębiorców, ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych zostało zorganizowane Forum Debaty Publicznej pt. „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

Prezydent chce zwiększenia kwoty wolnej od podatku dla rodzin z dziećmi

Prezydent powiedział, że istotnym źródłem sukcesu gospodarczego Polski były i są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. - To trochę nasza narodowa specjalność - zaznaczył.

Wskazywał, że MŚP stanowią 99,8% z ok. 1,7 mln aktywnych firm oraz wytwarzają one ponad 50% PKB Polski, a także generują pracę dla ponad 6 mln osób, co oznacza, że dwa na trzy miejsca pracy sektorze przedsiębiorstw jest w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrócił uwagę też, że 1,5 mln firm to są firmy rodzinne.

Bronisław Komorowski ocenił też, że państwo musi stwarzać maksymalnie uczciwe, godziwe, sensowne, logiczne i zachęcające mechanizmy do kontynuowania przedsiębiorczości.

Prezydent uważa, że wydajność MŚP powinna wzrosnąć, jeśli chcemy kontynuować rozwój, jeśli chcemy iść ścieżką sukcesu. Jak dodał, dziś MŚP generują w Polsce ok. 50% PKB, ale przy średniej europejskiej - ok. 60% PKB. - To jest także pewnie wyzwanie stojące zarówno przed państwem, jak przed przedsiębiorcami - ocenił.

Planowane zmiany w podatkach dochodowych w opinii przedsiębiorców

Instytucja odpowiedzialności solidarnej w podatku VAT

Ranking najgorszych i najlepszych przepisów podatkowych

W ocenie Bronisława Komorowskiego, trzeba także pogłębiać współpracę MŚP w ramach izb gospodarczych i klastrów, zachęcać do tego, aby stawiały na innowację i na eksport w dużo większym stopniu niż to ma miejsce obecnie.

- Trzeba jednocześnie zwracać uwagę na jakościowe otoczenie prawne, podatkowe i regulacyjne, które jest kluczem do konkurencyjności całej gospodarki, a w tym przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, a pośrednio także kluczem do gwarantowanego wzrostu i stabilności zatrudnienia - przekonywał prezydent.

- Mamy świadomość - mówił - że przedsiębiorcy odczuwają czasami duży dyskomfort z tytułu różnych utrudnień, barier, z którymi borykają się w kraju.

- W moim przekonaniu, nadszedł czas na zasadnicze reformy, wprowadzające ład gospodarczy - przejawiający się w różnych mechanizmach, ramach decydujących o możliwości funkcjonowania nie tylko małych i średnich przedsiębiorstw - podkreślił prezydent.

- Potrzebne jest uproszczenie systemu podatkowego - wskazywał Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że przejrzyste podatki to fundament ładu gospodarczego.

 

- Dlatego w pełni popieram i będziemy starali się działać na rzecz stworzenia nowej przejrzystej ordynacji podatkowej - zapewnił wskazując, że przepisy podatkowe muszą być spójne i zrozumiałe, a system podatkowy musi wzmacniać konkurencyjność firm tworząc bodźce do pracy, zatrudniania, zwiększania zatrudnienia i do inwestowania.

Ocenił, że watro poszukać pozytywnych zachęt i bodźców do płacenia podatków, bo z tym też są kłopoty. - System podatkowy musi być na tyle logiczny i konsekwentny, żeby wszyscy mieli przekonanie, że są równo traktowani - powiedział i dodał, że warto się zastanawiać nad tym, w jaki sposób próbować zwiększać dyscyplinę podatkową obywateli Polski.

- Przedsiębiorcy i pracownicy potrzebują znacznych i liczących się reform rynku pracy - wskazywał prezydent.

System e-Podatki ma być gotowy w 2015 r.

Ulga podatkowa na innowacje zastąpi ulgę na nabycie nowych technologii

- Ważne jest także podniesienie problemu jakości uchwalanego w Polsce prawa - ocenił Bronisław Komorowski. Niestabilność prawa i często pośpieszne zmiany pod wpływem bieżących wydarzeń i potrzeb, w moim przekonaniu, mają miejsce kosztem jakości uchwalanego prawa - mówił. Dlatego - zapowiedział prezydent - kwestie naprawy systemu stanowienia prawa będą przedmiotem nie tylko konsultacji, ale też prac w Kancelarii Prezydenta i niebawem zostaną przedstawione do rekomendacji Zielone Księgi, w których będą opisane pewne problemy, ale też propozycje kierunków gwarantujących większą stabilność, przejrzystość, większą logiczność i skuteczność.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA