| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Odliczanie VAT od samochodów używanych przez handlowców - jak będą działać organy podatkowe?

Ministerstwo Finansów wydało biuletyn, który restrykcyjne określa zasady odliczania VAT od samochodów osobowych w zależności od wykorzystania ich wyłącznie w celach służbowych lub mieszanych. Ekspert zwraca uwagę na możliwe luki interpretacyjne na przykładzie handlowców.


Luka w sprawie handlowców- ekspert stawia pytanie


Na wadliwość tego rozwiązania zwraca uwagę ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.  Przyznaje wprawdzie, iż projekt nowelizacji słusznie zakładał możliwość pełnego odliczenia kosztów zakupu i eksploatacji auta wykorzystywanego wyłącznie w celach służbowych. Jednorazowe użycie go w innym celu zrywa ten związek, a co za tym idzie podatnik traci prawo do pełnego odliczenia. Ekspert argumentuje to w ten sposób, iż w końcu dojazd pracownika do miejsca pracy co do zasady nie wlicza się do czasu pracy, zatem parkowanie auta służbowego w miejscu zamieszkania organy skarbowe mogą interpretować jako okoliczność zrywającą. Zauważa jednak problematyczną kwestię pracowników będących handlowcami. Sąd Najwyższy w wyroku I PK 107/08 stwierdził, iż czas pracy w myśl art. 128 kodeksu pracy rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania pracownika handlowego, w sytuacji gdy pracodawca nie określił miejsca mającego charakter siedziby zamiejscowej, a praca wykonywana była w całości w placówkach handlowych, do których pracownik dojeżdżał samochodem z zajmowanego przez siebie mieszkania. Obejmuje to również powrót po wykonaniu zasadniczego zadania pracowniczego.

Może to rodzić dysonans interpretacyjny. Systemowa wykładnia nakazywałaby zastosowanie orzeczenia do handlowców wprost, a zatem w stosunku do wykorzystywanych przez nich aut należałoby przyznać pełną ulgę. Drakońskie zasady stosowane przez Urzędy Skarbowe mogą jednak spowodować, iż parkowanie auta w okolicy mieszkania handlowca może zostać potraktowane jako wykorzystanie go do celów prywatnych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Biuletyn VAT

Ministerialny biuletyn restrykcyjne interpretuje nowe prawo. Istnieje obawa, że wykładnia stosowana przez organy podatkowe może spowodować wiele szkód w związku z odkrywanymi na bieżąco lukami.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK