REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

REKLAMA

Suma przyznana stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania ma być objęta zwolnieniem od podatku dochodowego - tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


W swoim założeniu podatek dochodowy określa, iż w ramach podmiotowego zakresu jego obowiązywania wprowadza się zasadę powszechności. Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji określonej przez prawo albo podmioty, które wykonują podobną działalność podlegają jednakowemu opodatkowaniu. W związku z tym opodatkowaniu podlegają przychody ze wszystkich źródeł, które nie zostały zwolnione, bądź nie zaniechano ich poboru. Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT w związku z artykułami: 21, 52 i 52a ustawy.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Zapisz się na nasz newsletter


Równość to powszechność opodatkowania


O zasadzie powszechności opodatkowania Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w orzeczeniu o sygnaturze K 22/95. Rozstrzygano w nim kwestię zróżnicowanego traktowania podatników uzyskujących przydział lokalu, do którego wygasło prawo innej osoby i w związku z tym uzyskiwały one prawo do odliczenia od podstawy wydatków przeznaczonych na wkład budowlany z podatnikami, którzy z takiego odliczenia nie mogli skorzystać gdy dokonywali przekształcenia lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyroku stwierdzono, iż normy wprowadzające zwolnienia  od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad mogą mieć jedynie charakter odstępstwa. Oznacza to, że przepisy o wszelkiego rodzaju ulgach i zwolnieniach należy interpretować  ściśle i nierozszerzająco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm


Poszkodowany płacił podatek


Proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie nowego zwolnienia, które ma związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Zwolniona od podatku ma być zatem suma pieniężna przyznana przez sąd w związku z naruszeniem prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Wysokość zasądzonej sumy pieniężnej może wynieść od 2 do 20 tysięcy złotych. Nie przeszkadza to jednocześnie dodatkowemu dochodzeniu odszkodowania w procesie cywilnym (kwestia dochodzenia szkody, którą w ustawie dopuszczono literalnie).

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

 

 


Nie można rozszerzyć wykładni


Problem w tym, że ustawodawca wprowadzając instytucję zasądzenia sumy pieniężnej w związku z przewlekłością w postępowaniu merytorycznym nie zdecydował się na przyznanie jej statusu odszkodowania/zadośćuczynienia, które de lege lata podlega zwolnieniu w związku z enumeratywnie wyszczególnioną listą zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Sądy administracyjne (wyrok WSA w Bydgoszczy - SA/Bd 680/09) zgodnie orzekają, iż omawiana zasądzana suma pieniężna ma charakter i cel zbliżony zadośćuczynienia, co jednak nie może podlegać prostej implikacji chociażby w drodze przyjęcia wykładni poprzez interpretację podatkową, ponieważ stałoby to w sprzeczności z dyrektywą przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny. Stąd konieczność bezpośredniego wyszczególnienia zwolnienia z tego tytułu w ustawie o PIT i przyjęcia założenia zgodnego z linią orzeczniczą sądów administracyjnych.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA