| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Suma przyznana stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania ma być objęta zwolnieniem od podatku dochodowego - tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.


Nie można rozszerzyć wykładni


Problem w tym, że ustawodawca wprowadzając instytucję zasądzenia sumy pieniężnej w związku z przewlekłością w postępowaniu merytorycznym nie zdecydował się na przyznanie jej statusu odszkodowania/zadośćuczynienia, które de lege lata podlega zwolnieniu w związku z enumeratywnie wyszczególnioną listą zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Sądy administracyjne (wyrok WSA w Bydgoszczy - SA/Bd 680/09) zgodnie orzekają, iż omawiana zasądzana suma pieniężna ma charakter i cel zbliżony zadośćuczynienia, co jednak nie może podlegać prostej implikacji chociażby w drodze przyjęcia wykładni poprzez interpretację podatkową, ponieważ stałoby to w sprzeczności z dyrektywą przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny. Stąd konieczność bezpośredniego wyszczególnienia zwolnienia z tego tytułu w ustawie o PIT i przyjęcia założenia zgodnego z linią orzeczniczą sądów administracyjnych.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK