| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przychód do oszacowania

Przychód do oszacowania

Można oszacować przychody podatnika, nawet jeśli prowadzi on działalność niecałe dwa lata. Ważne, by dane za pierwszy rok wystarczyły do dokonania szacunków.


Spór, który trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczył podatniczki prowadzącej działalność handlową. Kontrola przeprowadzona w jej hurtowni wy- kazała liczne nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży. W związku z tym organy podatkowe uznały, że księgi podatkowe ani inne dowody nie pozwalają na ustalenie przychodu podatniczki. Ponieważ podatniczka prowadziła działalność niecałe 2 lata, do oszacowania przychodu organy podatkowe zastosowały inną metodę. Sprawdziły innych hurtowników działających na rynku lokalnym. I przyjęły do szacowania 9,4 proc. marży.

Podatniczka po bezskutecznym odwołaniu wniosła skargę do sądu I instancji. Wskazała, że organy podatkowe nie powinny odrzucić dowodu z ksiąg. Zgłosiła też zastrzeżenia do zastosowanej przez nie metody szacowania przychodów. W ocenie podatniczki podmioty, których sprzedaż została przyjęta do szacowania, były hurtowniami. Jednak ich odbiorcami byli detaliści, a podatniczka sprzedawała towar hurtownikom.

Sąd I instancji oddalił skargę. Podzielił stanowisko organów podatkowych, że nie miały one innej możliwości dla opodatkowania działalności podatniczki, jak tylko w drodze szacowania.

Nic nie przyniosła też skarga kasacyjna do NSA. Oddalając ją sąd co prawda potwierdził, że wyrok sądu I instancji nie jest doskonały, jednak nie są to uchybienia, które mogłyby mieć wpływ na istotę sprawy. Sąd podkreślił, że wbrew twierdzeniu podatniczki uchybienia nie polegały tylko na różnicach w obrocie cukrem i na braku kilku raportów dobowych. Było ich wiele, a paragonów brakowało z 9 miesięcy.

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się, że przeszkodą do zastosowania metody porównawczej wewnętrznej jest krótki czas prowadzenia działalności. Wystarczy jeden rok do przeprowadzenia porównania, o ile są do tego wystarczające dane. Nawet jednak to nie pozwoliło na uwzględnienie skargi, bo nie wykazano w niej, że zastosowanie innej metody wpłynęłoby na wynik sprawy.
Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK1078/05

KSIĘGI PODATKOWE
Księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Księgi podatkowe uważa się za rzetelne, jeżeli dokonywane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Za niewadliwe uważa się księgi podatkowe prowadzone zgodnie z zasadami wynikającymi z o przepisów.

ALEKSANDRA TARKA
aleksandra.tarka@infor.pl


Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK