| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Użytkowanie wieczyste bez podatku

Użytkowanie wieczyste bez podatku

Oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT. Ustanowione przed 1 maja 2004 r. użytkowanie wieczyste nie podlega opodatkowaniu VAT.


W marcu 2005 r. prezydent miasta Gdańsk zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie określenia podstawy opodatkowania VAT opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów. W uzasadnieniu pytania przedstawiono, że wnioskodawca pobiera opłaty za wieczyste użytkowanie i jego zdaniem ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. - dalej ustawa o VAT) wprowadziła obowiązek opodatkowania stawką podstawową opłat rocznych za prawo użytkowania wieczystego.


Opłata roczna, zdaniem wnioskodawcy, miała być kwotą netto. Organ stwierdził, że w przypadku użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu pomniejszone o kwotę podatku, co oznacza, że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto bez względu na sposób jej kalkulowania.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych. Sąd zaznaczył, że teza uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. stanowi m.in., że opłaty roczne z tytułu wieczystego użytkowania gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu VAT.

NSA miał na uwadze szerokie ekonomiczne, a nie cywilistyczne pojęcie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a także uwzględnił fakt, że definicja towaru z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT obejmuje grunty. Uznał więc, że oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zatem w stosunku do umów o wieczyste użytkowanie zawartych przed 1 maja 2004 r. nie ma podstaw prawnych do objęcia opłat za użytkowanie wieczyste VAT.


Sygn. akt I SA/Gd 1031/06


Alicja Sworobowicz

Zespół Zarządzania Wiedzą firmy Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK