REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników

Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia
Danina solidarnościowa - nowe obciążenie podatników /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Podatników w Polsce będące członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Podatników (Taxpayers Association of Europe – TAE) wyraża krytyczne stanowisko w odniesieniu do nowego obciążenia podatkowego, określanego mianem daniny solidarnościowej. Wyższe podatki ograniczają przedsiębiorczość i chęć pracy, ograniczają narodowy potencjał gospodarczy, a w konsekwencji powodują zmniejszenie tempa rozwoju gospodarczego.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż planuje podjęcie prac dot. wprowadzenia dodatkowej daniny obciążającej osoby najlepiej zarabiające. Zebrane w ten sposób środki mają docelowo stanowić wparcie materialne opiekunów osób niepełnosprawnych.

Autopromocja

Na chwilę obecną nie jest do końca jasne, kto konkretnie będzie obciążony dodatkową daniną. Jak wyliczyła "Rzeczpospolita", obciążonych nim mogłoby być co najmniej 46 tysięcy najlepiej zarabiających podatników. Płaciliby oni od 13 tys. do 113 tys. zł rocznie. W ten sposób ma być utworzony specjalny fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Tymczasem 22 kwietnia br. do tego pomysłu krytycznie odnieśli się sami rodzice, podkreślając że nie można zabierać pieniędzy bogatym, aby dać je biednym.

Propozycja nowej daniny publicznej stoi w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami klasy politycznej co do zmian mających poprawić życie polskich przedsiębiorców. Zgodnie z zapowiedziami powinien nastąpić nagły rozwój gospodarki i wykorzystanie szansy w globalnej rewolucji przemysłowej, a także Polska w niektórych obszarach gospodarki światowej powinna objąć rolę lidera.

Niezależnie od ww. propozycji faktem jest, iż osoby osiągające najwyższe dochody już dzisiaj ponoszą wyższe obciążenia fiskalne chociażby poprzez zlikwidowanie kwoty wolnej od podatku oraz  nieelastyczny system skali podatkowej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto, dla osób najlepiej zarabiających najprawdopodobniej w 2019 roku zostanie zniesiony limit składek ZUS. Zwiększy to w sposób znaczący koszty zatrudnienia najlepiej opłacanych specjalistów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie dochodów budżetowych realizowane jest poprzez „uszczelnianie systemu podatkowego” (zwłaszcza VAT), oraz poprzez - napędzaną zwiększonymi obciążeniami publicznymi oraz rosnącą inflację, przy utrzymywanych na niskim poziomie stopach procentowych NBP.

Wydaje się, iż  dalsze, konsekwentne uszczelnianie systemu podatku VAT w sposób bezsporny powinno doprowadzić do sytuacji, w której zwiększone wpływy budżetowe bezproblemowo pokryją wydatki związane ze wparciem materialnym opiekunów osób niepełnosprawnych.

Zwiększenie obciążeń nie służy gospodarce, a w rezultacie przyniesie później trwałe zubożenie całego polskiego społeczeństwa w porównaniu do innych państw, które rozsądnie wykorzystują swoje szanse rozwojowe i narodowe potencjały.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, dzięki którym funkcjonują gospodarki wolnorynkowe, kiedy stopa opodatkowania rośnie, rosną też wpływy do budżetu – ale tylko do pewnego poziomu. Przy dalszym zwiększaniu obciążeń podatkowych – wpływy budżetowe maleją. Tak więc w wielu przypadkach zwiększenie obciążeń fiskalnych podatników spowoduje w ogólności zmniejszenie wpływów budżetowych z nich ściąganych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Natomiast przy stałych, a nawet zmniejszających się stawkach podatkowych można osiągać coraz większe wpływy budżetowe, jeżeli gospodarka wykazuje odpowiednio wysokie tempo wzrostu. Aby zrównoważyć finanse publiczne, należy ograniczać przede wszystkim wydatki na administrację oraz likwidować bariery  i ograniczenia dla przedsiębiorców, aby mogli oni się bogacić i płacić więcej do budżetu.

Niezależnie od powyższego Stowarzyszenie Podatników w Polsce bezapelacyjnie popiera dążenia opiekunów osób niepełnosprawnych do przyznania im odpowiednich świadczeń socjalnych oraz udzielenia wszelkiej pomocy, którą państwo powinno zapewnić potrzebującym obywatelom.

W związku z pojawieniem się pomysłu nałożenia nowej daniny „solidarnościowej” Stowarzyszenie Podatników w Polsce apeluje do osób pośrednio lub bezpośrednio  odpowiedzialnych za kreowanie polityki budżetowej państwa o rozważenie innych możliwości zwiększenia wpływów z danin już istniejących (m.in. zaprezentowanych w niniejszym opracowaniu).

Podpisano:

Marek Niemczyk, Prezes Stowarzyszenia Podatników w Polsce

Jacek Czernecki, Pełnomocnik Zarządu, Doradca Podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA