| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podatnik może uzupełniać wniosek o wydanie interpretacji o nowe zagadnienia

Czy podatnik może uzupełniać wniosek o wydanie interpretacji o nowe zagadnienia

Czy po złożeniu wniosku o wydanie interpretacji podatkowej podatnik może uzupełniać pytanie o nowe zagadnienia? - Pismo z 22 września 2006 r. nr 1401/BF-I/4117-14/28/06/JC


ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT

Nie. Po złożeniu zapytania podatnik traci prawo do jego uzupełnienia, zmiany czy innej modyfikacji. Nie traci natomiast uprawnienia do ponownego złożenia wniosku z przedstawieniem bądź innego stanu faktycznego, bądź innego własnego stanowiska w sprawie.

KOMENTARZ EKSPERTA

Organ podatkowy słusznie zauważył, że składając wniosek o wydanie interpretacji podatkowej, powinniśmy w sposób wyczerpujący przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Po złożeniu takiego wniosku uzupełnieniu podlegać powinny jedynie braki formalne wniosku. Jeżeli zmianie uległ przedstawiony przez nas stan faktyczny, powinniśmy złożyć nowy wniosek w tej sprawie.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:

Postępowanie w sprawie udzielania interpretacji, z uwagi na jego przedmiot i charakter wydanych w jego toku rozstrzygnięć, jest postępowaniem szczególnym, w którym organ podatkowy nie jest obowiązany ani uprawniony do prowadzenia jakiegokolwiek postępowania wykraczającego poza granice wniosku. W tego typu postępowaniu uzupełnieniu podlegać powinny właściwie jedynie braki formalne wniosku. Organ podatkowy rozpatrujący wniosek o udzielenie interpretacji nie może więc ingerować w treść pytania, przedstawiony w nim stan faktyczny czy stanowisko pytającego.

W dobrze pojętym interesie własnym występujący z zapytaniem powinien właściwie sformułować wniosek – wyczerpująco przedstawić stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie, tak aby organ podatkowy na jego podstawie mógł udzielić interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pisemny wniosek w jego warstwie faktycznej i prawnej wiąże nie tylko organ podatkowy, ale i samego pytającego. Po złożeniu takiego zapytania składający je podmiot traci prawo do jego uzupełnienia, zmiany czy innej modyfikacji. Nie traci natomiast uprawnienia do ponownego złożenia wniosku z przedstawieniem bądź innego stanu faktycznego, bądź innego własnego stanowiska w sprawie. Nowy wniosek podlegać będzie ponownej ocenie organu podatkowego jako wszczynający „inną” sprawę o udzielenie interpretacji. Załatwiając wniosek, organ podatkowy może jedynie ocenić, czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa podatkowego, mających zastosowanie w podanym stanie faktycznym, stanowisko prezentowane przez stronę we wniosku jest lub nie jest prawidłowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK