| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Umorzenie należności związanych z wywózką nieczystości

Umorzenie należności związanych z wywózką nieczystości

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z 8 lutego 2007 r. (nr PDOP/423-2/2007)


Pytanie:

Czy podatnik postąpił prawidłowo w związku z umorzeniem należności z tytułu wywozu nieczystości stałych, odprowadzania ścieków i dostawy wody?

Odpowiedź:

Jednostka - za pośrednictwem organu mającego stosowne uprawnienia - umorzyła należności za lata 2004, 2005 i 2006 z tytułu wywozu nieczystości stałych, odprowadzenia ścieków i dostawy wody. Umorzeniem objęto dwie grupy:
- z inicjatywy wierzyciela w związku ze zgonami oraz z braku możliwości ustalenia miejsca zamieszkania dłużników,
- na wniosek dłużnika w związku z trudną sytuacją finansową.
Dla niektórych dłużników utworzono w 2005 r. odpis aktualizujący należności, ale nie zaliczono ich w koszty uzyskania przychodów, gdyż nie spełniały przesłanek ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem jednostki:
- dla pierwszej grupy stwierdzono brak możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów umorzonych należności, ze względu na brak potwierdzenia - zgody dłużnika,
- dla drugiej grupy stwierdzono możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów umorzonych należności w związku z otrzymaniem zgody - uznania umorzenia należności przez dłużnika i równocześnie dla tej grupy dłużników wystawiono PIT-8C.
Umorzenia jednostka dokonała na 29 grudnia 2006 r., a zgodę dłużnika otrzymano w styczniu 2007 r.
 

Stanowisko organu podatkowego:

(...) W świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., umorzonych wierzytelności nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych, które uprzednio - na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy - zostały zarachowane jako przychody należne. (...)
W wyniku umorzenia wierzytelności nastąpi zwolnienie z długu powodujące określone przysporzenie majątkowe po stronie klienta w postaci nieodpłatnego korzystania z usług jednostki w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków, ponieważ w przeciwnym razie klient musiałby ponieść wydatek na zapłatę za te usługi. Tak więc dojdzie do nieodpłatnego świadczenia na rzecz odbiorców usług. Jednostka powinna sporządzić informację o wysokości przychodów (PIT-8C), o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w terminie określonym w ustawie przekazać klientowi i właściwemu urzędowi skarbowemu.

Oceniając przedstawiony przez jednostkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »