| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Umorzenie należności związanych z wywózką nieczystości

Umorzenie należności związanych z wywózką nieczystości

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach z 8 lutego 2007 r. (nr PDOP/423-2/2007)


Pytanie:

Czy podatnik postąpił prawidłowo w związku z umorzeniem należności z tytułu wywozu nieczystości stałych, odprowadzania ścieków i dostawy wody?

Odpowiedź:

Jednostka - za pośrednictwem organu mającego stosowne uprawnienia - umorzyła należności za lata 2004, 2005 i 2006 z tytułu wywozu nieczystości stałych, odprowadzenia ścieków i dostawy wody. Umorzeniem objęto dwie grupy:
- z inicjatywy wierzyciela w związku ze zgonami oraz z braku możliwości ustalenia miejsca zamieszkania dłużników,
- na wniosek dłużnika w związku z trudną sytuacją finansową.
Dla niektórych dłużników utworzono w 2005 r. odpis aktualizujący należności, ale nie zaliczono ich w koszty uzyskania przychodów, gdyż nie spełniały przesłanek ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem jednostki:
- dla pierwszej grupy stwierdzono brak możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów umorzonych należności, ze względu na brak potwierdzenia - zgody dłużnika,
- dla drugiej grupy stwierdzono możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów umorzonych należności w związku z otrzymaniem zgody - uznania umorzenia należności przez dłużnika i równocześnie dla tej grupy dłużników wystawiono PIT-8C.
Umorzenia jednostka dokonała na 29 grudnia 2006 r., a zgodę dłużnika otrzymano w styczniu 2007 r.
 

Stanowisko organu podatkowego:

(...) W świetle przepisu art. 16 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., umorzonych wierzytelności nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, z wyjątkiem tych, które uprzednio - na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy - zostały zarachowane jako przychody należne. (...)
W wyniku umorzenia wierzytelności nastąpi zwolnienie z długu powodujące określone przysporzenie majątkowe po stronie klienta w postaci nieodpłatnego korzystania z usług jednostki w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków, ponieważ w przeciwnym razie klient musiałby ponieść wydatek na zapłatę za te usługi. Tak więc dojdzie do nieodpłatnego świadczenia na rzecz odbiorców usług. Jednostka powinna sporządzić informację o wysokości przychodów (PIT-8C), o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i w terminie określonym w ustawie przekazać klientowi i właściwemu urzędowi skarbowemu.

Oceniając przedstawiony przez jednostkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tooba.pl

Projekty domów gotowych i garaży

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK