| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości

W odpowiedzi na pismo nr GN.I.2015/7/2004 w sprawie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budynku Starostwa Powiatowego, zajętych na podstawie umów użyczenia przez jednostki organizacyjne powiatu (Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatową Służbę Drogową, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej), uprzejmie wyjaśniam:
Artykuł 2 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycz- nia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.
Z przytoczonego przepisu wynika, że wszystkie nieruchomości lub ich części są wyłączone z opodatkowania pod warunkiem ich wykorzystywania na potrzeby organów gminy, powiatu i województwa.
Organami powiatu, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), są rada powiatu i zarząd powiatu. Natomiast Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej, powołane przez uprawniony organ powiatu, jako odrębne jednostki organizacyjne spełniające określone zadania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, organami powiatu, jak wykazano powyżej, nie są.
Reasumując: sformułowanie przytoczonego na wstępie przepisu nie daje podstaw do wykładni rozszerzającej i przyjęcia, że również nieruchomości zajęte na potrzeby jednostek organizacyjnych, realizujących zadania powiatu, lecz funkcjonujące poza strukturą Starostwa nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Pismo Prezydenta Miasta Olsztyna z 4 maja 2004 r. (nr FII. 0550/1/04)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK