| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości

W odpowiedzi na pismo nr GN.I.2015/7/2004 w sprawie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości części budynku Starostwa Powiatowego, zajętych na podstawie umów użyczenia przez jednostki organizacyjne powiatu (Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatową Służbę Drogową, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej), uprzejmie wyjaśniam:
Artykuł 2 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycz- nia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich.
Z przytoczonego przepisu wynika, że wszystkie nieruchomości lub ich części są wyłączone z opodatkowania pod warunkiem ich wykorzystywania na potrzeby organów gminy, powiatu i województwa.
Organami powiatu, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), są rada powiatu i zarząd powiatu. Natomiast Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej, powołane przez uprawniony organ powiatu, jako odrębne jednostki organizacyjne spełniające określone zadania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, organami powiatu, jak wykazano powyżej, nie są.
Reasumując: sformułowanie przytoczonego na wstępie przepisu nie daje podstaw do wykładni rozszerzającej i przyjęcia, że również nieruchomości zajęte na potrzeby jednostek organizacyjnych, realizujących zadania powiatu, lecz funkcjonujące poza strukturą Starostwa nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Pismo Prezydenta Miasta Olsztyna z 4 maja 2004 r. (nr FII. 0550/1/04)

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »